Müşterek Meclis Toplantısı

Müşterek Meclis Toplantısı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Biz Ayağımıza Kurşun Sıkmak İstemiyoruz, Geleceğimize Umutla Bakıyoruz" Dedi.

Müşterek Meclis Toplantısı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Biz ayağımıza kurşun sıkmak istemiyoruz, geleceğimize umutla bakıyoruz" dedi.

Kayseri Sanayi Odası'nda yapılan Müşterek Meclis Toplantısı'na TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Mevlüt Bilici, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci, Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü ve çeşitli şehirlerden gelen oda başkanları katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yaptığı konuşmada Türkiye'nin geleceği için umutlu olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, "1997 yılında 1 milyar'ın üzerinde ihracat yapılan ülke sayısı 7'imiş. Şimdi ise 24'e çıkmış. 24 ülkeye 1 milyar doların üzerinde ihracat yapıyoruz. Yine 1997 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat yapılan ürün sayısı 6'imiş, şimdi ise 20'nin üzerin çıktı. Eskiden 1 yılda yaptığımız ihracatı şimdi 5 günde yapıyoruz. Bir coğrafya düşünün Fas'tan başlayın, Tunus, Cezayir, Lübnan, Mısır, Orta Doğu, Orta Asya, Türk Cumhuriyetleri, İran, Balkanlar dahil, bölgede sanayi devi olan bir ülke var. O da Türkiye'dir. Bölgemizde bizden daha güçlüsü yok. Sanayi ihracatının yüzde 65'ini Türkiye tek başına yapıyor. Onun için bizim önümüzdeki engellerin ne olduğunu biliyoruz. Her ortamda anlatıyoruz. Eğer Türkiye bunlara odaklanırsa, o zaman Türkiye ilk 10 büyük ekonomi içerisine girer. Eğer odaklanmazsa kendi içerisinde kardeş kavgalarına, birbirini öteki diye dışlamaya devam ederse, Türkiye kaybeder. Ama en çokta biz kaybederiz. Biz ayağımıza kurşun sıkmak istemiyoruz. Geleceğimize umutla bakıyoruz" dedi.

Ticaret Odası Başkanı Kilci ise, Kayseri'nin Türkiye'nin önemli sanayi ve ticaret şehirlerinden olduğunu söyleyerek, "Ticaretin çok iyi dönemleri de olmuştur, sıkıntılı dönemleri de olmuştur. Fakat bu sıkıntıları birlik ve beraberlik içinde atlatmıştır. Biz bu çalışkanlığımıza ve hayırseverliğimize güveniyoruz. Yeter ki bu gayretlerimize hükümetimiz biraz daha destek olsun" diye konuştu.

Sanayi Odası Başkanı Boydak da, Kayseri'nin tarihi bir gün yaşadığını, Kayseri Ticaret Borsa'sının 40 yıllık tarihinde şık bir binaya kavuştuğunu söyledi.

(SE-ÖZ-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA