Mısır'da 528 Kişinin İdama Mahkum Edilmesi - Haberler
Haberi Paylaş

Mısır'da 528 Kişinin İdama Mahkum Edilmesi

Mısır'da 528 Kişinin İdama Mahkum Edilmesi
AA - Haberler | Yerel

Konya Baro Başkanı Kayacan: "Karar, Mısır tarihine kara bir leke olarak geçmiştir"

Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan, Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararının Mısır tarihine kara bir leke olarak geçtiğini bildirdi.

Kayacan, yaptığı açıklamada, Mısır'da darbeye karşı gösterilere katıldıkları ve şiddeti teşvik ettikleri gerekçesiyle 528 kişi hakkında idam kararı verildiğini belirtti.

Teknik anlamda yargılama dahi yapılmadan, savunma hakları hiçe sayılarak henüz 2. duruşmada verilen idam kararlarının hukuki olmadığını, tamamen siyasi olduğunu ifade eden Kayacan, şunları kaydetti:

"Karar, Mısır tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Her yönden evrensel hukuk kurallarına ve insan haklarına aykırı olan bu kararın uygulanması Mısır'da ve İslam dünyasında istikrarsızlığa ve derin ayrışmalara neden olacaktır. Başta, İslam İşbirliği Teşkilatı olmak üzere tüm uluslararası kuruluşları ile İslam ülkelerini, Mısır'daki hukuk dışı yargılamaya yüksek sesle karşı çıkmaları ve infazların durdurulması için harekete geçmeleri gerekmektedir. En temel insan hakkı olan yaşam hakkına yönelik haksız ve siyasi saldırı niteliğindeki idam kararını kınıyor, Mısır yönetimini aklı selime davet ediyoruz." - Konya

AA - Son Dakika Haberleri

Fevzi Kayacan, İslam, Konya, Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title