Milano Fermanı'nın 1700. Yıl Dönümü - Haberler
Haberi Paylaş

Milano Fermanı'nın 1700. Yıl Dönümü

Milano Fermanı'nın 1700. Yıl Dönümü

Roma İmparatoru I. Konstantin'in dünyaya geldiği yer olarak bilinen Sırbistan'ın güneyindeki Niş kentinde Milano Fermanı'nın 1700. yıl dönümü dolaysıyla düzenlenen törene, çok sayıda devlet yetkilisi ve dini temsilci katıldı Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos: "Milano Fermanı, tüm dünyada din özgürlüğü ilkesinin oluşmasına vesile olan kaynaktır"

Roma imparatorları I. Konstantin ile Licinius arasında, 313 yılında, Milano'da imzalanan Milano Fermanı'nın 1700. yıl dönümü dolayısıyla İmparator Konstantin ve İmparatoriçe Helena anısına yapılan anıtın bulunduğu Sırbistan'ın Niş kentinde tören düzenlendi.

Roma İmparatoru I. Konstantin'in dünyaya geldiği yer olarak bilinen Sırbistan'ın güneyindeki Niş kentindeki törende ayin düzenlendi.

Ayine, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç, Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik, Sırbistan Başbakanı İvica Daçiç, Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç, Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, Moskova Patriği Kiril, Kudüs Patriği III. Teofil, Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği İriney, diğer kiliselerin ve diğer dinlerin temsilcileri katıldı.

Törene katılan yaklaşık 15 bin Ortodoks dini mensubu, ayinde dua etti. Ayini Patrik Bartholomeos yönetti.

Bartholomeos, ayın sırasında yaptığı konuşmada, Milano Fermanı'nın imzalamasından önce Hristiyanların uğradığı zulümleri hatırlatarak, benzer zulümlerin Suriye'de, Nijerya'da, Rusya'da, Polonya'da, Irak'ta, Mısır'da ve birçok yerde halen devam ettiğini ifade etti.

Bartholomeos, "Milano Fermanı, tüm dünyada din özgürlüğü ilkesinin oluşmasına vesile olan kaynaktır" dedi.

Milano Fermanı'nın 1700. yıl dönümü dolaysıyla dün başkent Belgrad'daki Saborna Kilisesi'nde kutlamalar düzenlendi. Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği İriney, daha sonra tüm Ortodoks kilise temsilcilerini Belgrad'daki patrikhanede kabul etti, böylece tüm Ortodoks kilise temsilcileri ilk defa bir araya gelmiş oldu.

Milano Fermanı

Roma imparatorları I. Konstantin ile Licinius arasında, 313 yılında, Milano'da imzalanan ve Roma İmparatorluğu'nda, Hristiyanlığa karşı hoşgörüyü sağlayan bir ferman olan Milano Fermanı, Licinius tarafından Doğu Roma'da duyurularak, herkese inanç özgürlüğü tanımıştı. Bu fermanın ardından, Hristiyanlar, kilise kurmak dahil birçok hakka kavuşmuştu. Daha çok I. Konstantin'e mal edilen fermanın, Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde dini barışı sağladığı savunuluyor.

Roma İmparatoru I. Konstantin'in, Sırbistan sınırları içerisindeki Niş kentinde dünyaya gelmiş olması nedeniyle Hristiyanlık için büyük öneme sahip Milano Fermanı'nın yıl dönümü etkinlikleri bu şehirde yapılıyor. - Sırbistan

AA - Son Dakika Haberleri

Moskova, Kudüs, Politika, Güncel, Haber

title