Merkez Bankası Başkanı Yılmaz: "Bankanın Kredibilitesi Zayıflatılmamalı"

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "( Merkez Bankası'nın Taşınması) Bu Tür Tartışmalarla Merkez Bankası'nın Kredibilitesi Zayıflatılmamalı" Dedi.

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz:

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "(Merkez Bankası'nın taşınması) Bu tür tartışmalarla Merkez Bankası'nın kredibilitesi zayıflatılmamalı" dedi.

Yılmaz, Davos'ta CNBC-e ile NTV ortak yayınında yaptığı açıklamada, Merkez Bankası'nın Ankara'dan İstanbul'a taşınması konusuna değinmek istemediğini belirterek, önemli olanın Merkez Bankası'nın kredibilitesi olduğunu vurguladı. Yılmaz, "Bu tür tartışmalarla Merkez Bankası'nın kredibilitesi zayıflatılmamalı" diye konuştu.

Yılmaz, geçen sene Davos Zirvesi'ne katılanların ABD ekonomisi konusunda genelde iyimser olduklarını, bu sene ise bu iyimserliğin yok olduğunun görüldüğünü bildirerek, "Burada konferanslara katılanların görüşü; 'Evet, ABD'de bir duraksama olacak, ancak bu duraksama resesyon mu, yavaşlama mı, yavaşlama ise boyutu ne olacak'. Ben, ABD ekonomisinde resesyon olacağını düşünmüyorum. Ekonomik aktivitede bir yavaşlama olacak, bunun derecesi ve süresi çok önemli" dedi. Yılmaz, "'Gelişmekte olan ülkeler, ABD'de

çıkan kredi krizinden kendilerini koruyabilirler' gibi bir tez var. Ben şahsen bu teze katılmıyorum. Çünkü dünya global bir ekonomi, ABD'de hiçbir şey olmamış gibi davranmak mümkün değil. Ancak etkilenmenin derecesi ülkeden ülkeye farklı olabilir" diye konuştu.

ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz indirmesinin bugün itibariyle piyasalar üzerinde etkili olduğunun görüldüğüne dikkat çeken Durmuş Yılmaz şöyle devam etti: "Ama bu sorunun çözüldüğü anlamına gelmiyor. Bütün Merkez Bankaları ihtiyatı elden bırakmamalıdır. 'FED'in aldığı karar bizim elimizi rahatlatmıştır, biz de kolayca faiz indiririz' gibi bir durum söz konusu değil. Elimizdeki verilere bakacağız. Bize orta vadede enflasyon için ne diyor, ona göre karar alacağız".

Yılmaz, sıkı maliye politikasının devam etmesi ve yapısal reformların geciktirilmeden gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bizim için mali disiplinsizlik felaket olur" dedi.

(SŞ-SŞ-ÖK-E)