Mavi Bayrak Erdek Plajlarına Asıldı

Mavi Bayrak Erdek Plajlarına Asıldı

Balıkesir'in Erdek İlçesi'ndeki Plajlara Temizliği ve Altyapısının Standartlara Uygun Olmasından Dolayı Uluslarararası Çevre Eğitim Vakfı Tarafından Verilen 'Mavi Bayrak' Erdek Plajlarında Göndere Çekildi.

Mavi Bayrak Erdek Plajlarına Asıldı

Balıkesir'in Erdek İlçesi'ndeki plajlara temizliği ve altyapısının standartlara uygun olmasından dolayı Uluslarararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından verilen 'Mavi Bayrak' Erdek plajlarında göndere çekildi.

Erdek'te düzenlenen 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı törenlerinde Kaymakam Cemil Aksak tarafından mavi bayrak Belediye Başkanı Hüseyin Sarı'ya teslim edildi. Törende konuşan Başkan Sarı, mavi bayrağı alınması için deniz temizliğinin yanında başka kriterlerinde dikkate alındığını belirterek, "Mavi bayrak dünya turizminin markası olmuş, TSE'si, İSO'su olmuş bir semboldür. Biz her yıl Dünya Çevre Vakfı ve Türkiye Çevre Vakfı'nın, bizim istediğimiz haberimiz olan zamanlarda değil, tesadüfen her ay belirli yerlerden alınan su numulerinin laboratuarlardan temizliğinin tescili ile birlikte 1 yıl boyunca yapılan çalışmanın soınucunda denizimizin temizliği denetleniyor. Bunu almak için sadece denizin temizliği yeterli değil. Verildiği yerlerde can güvenliğinin, denizde ve karada emniyet sağlanması, özürlü vatandaşlarımıza kadar her türlü vatandaşlarımız için tedbirlerin alınması gerekiyor. Bu bayrağı bütün Çuğra plajlarında ve Gedeve plajında dalgandırmak üzere bu sene almanın onurunu yaşıyoruz. Buraya gelecek olan yerli ve yabancı bütün turistlerimiz mavi bayrağın dalgalandığı plajlarda sağlıklı ve güvenli bir şekilde denize girebilirler. Erdek'e armağan olsun" dedi. Bayrak tesliminin ardından Çuğra Mevkii'ndeki plajda mavi bayrak törenle göndere çekildi.

(MEY)

01.07.2007 21:55 TSİ

Kaynak: İHA