Manisalı Eski Bakanın Kızı, Dünyanın En İyi Mühendisi Seçildi

Manisalı Eski Bakanın Kızı, Dünyanın En İyi Mühendisi Seçildi

TBMM 17. Dönem Manisa Milletvekili ve Eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar'ın Massachusetts Institute Of Technology'de Görev Yapan Kızı Profesör Asuman E. Özdağlar, Dünyanın En İyi Kontrol Mühendisi Seçildi.

Manisalı Eski Bakanın Kızı, Dünyanın En İyi Mühendisi Seçildi
08.04.2008 18:21 | Son Güncelleme: 08.04.2008 18:21

TBMM 17. dönem Manisa Milletvekili ve eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar'ın Massachusetts Institute of Technology'de görev yapan kızı Profesör Asuman E. Özdağlar, dünyanın en iyi kontrol mühendisi seçildi.

Dünyanın en iyi üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology'de Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan Profesör Asuman E. Özdağlar, lineer olmayan optimizasyon ve konveks analiz, ağ ekonomileri, paylaştırılmış optimizasyon metodları ve ağ optimizasyonu ve kontrol ve kablosuz ve kablolu iletişim ağlarıyla ilgili çalışmasıyla 2008 Donald P. Eckman ödülünü kazandı.

35 yaş altındaki en iyi kontrol mühendisi bilim insanlarına verilen bu ödül töreninin, 11-13 Haziran 2008'de Seattle'daki American Automatic Control Council (AAC) ulusal kongresinde yapılacağı bildirildi.

1974 Ankara doğumlu olan Asuman E. Özdağlar'ın TBMM 17. dönem Manisa Milletvekili ve eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar'ın kızı olduğu belirtildi.

(KA-ÖA-YK-HO-Y)

Kaynak: İHA

title