Haberi Paylaş
Tiyatro Adam'ın Önlenemez Yükselişi

Tiyatro Adam'ın Önlenemez Yükselişi

Magazin Haberleri

'Bölge Hastanesi' ve 'Babannem 100 Yaşında' Gibi Oyunlarla Dikkat Çeken Tiyatro Adam; Bu Sezon...

Yücel Erten'in Türkçe'ye çevirdiği, Ümit Aydoğdu'nun yönettiği 'Arthur Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı'nda; Fatih Koyunoğlu, Aşkın Şenol, Çetin Kaya, Berk Yaygın, Gökhan Azlağ ve Ayça Koyunoğlu'nun da aralarında bulunduğu sekiz oyuncu rol alıyor. Oyuncular, dönüşümlü olarak 36 farklı karakteri canlandırıyor. Müzikler ise yine oyuncular tarafından akapella (insan sesi) ile yapılıyor.

HİTLER İLE 'ARTHURUİ'

Dekor ve kostüm tasarımı Barış Dinçel'e ait olan oyunda oyuncular, kostümlerini sahnede seyircinin gözü önünde değiştiriyor. Sahneler arasındaki boşluklar da akapellayla dolduruluyor. İlk olarak 1999 yılında Devlet Tiyatroları tarafından sahneye konan oyun; yükselmek için her yolu deneyen, kaba kuvvet kullanmaktan çekinmeyen, çıkarları doğrultusunda iktidarla işbirliği yapıp adaleti kendi istediği gibi sağlayan 'Arthur Ui' isimli bir adamın hikayesini anlatıyor. Bir kenar mahalle çocuğu olarak doğan 'Ui'nin yükselişi, oyunun temelini oluşturuyor. 'Arthur Ui'nin yükselişi; 1929 ekonomik krizi sırasında büyük şirketler arasındaki çıkar savaşında suçlu durumuna düşen ve yargılanan bir belediye başkanının kendisiyle aklanmak için işbirliği yapmasıyla başlıyor. Bu yükseliş, ülkeyi batırmaya kadar gidiyor. Brecht'in savaş döneminde yazdığı anti-faşist oyunda; Hitler'in iktidara yürüyüş öyküsü ile Chicagolu gangster Al Capone'un öyküsü birleştirilmiş.

İTALYANCA ŞARKILAR

Bu noktada Hitler hareketlerinin 'Arthur Ui'ye oturtulduğu sahneler dikkat çekiyor. Oyunda; kadınlar dahil her oyuncu Hitler görünümlü 'Ui' rolüne girerek müthiş bir performans sergiliyor. Bu bölümde Gökhan Azlağ'ın 'Hitler-Ui'performansı göze çarpıyor. Azlağ, İtalyanca söylediği solo şarkılardaki başarısıyla öne çıkıyor. 'Ui'nin; duruş ve konuşma öğrenip daha karizmatik olmak için Shakespeare hastası bir eğitmenden ders aldığı sahne, izleyenleri güldürüyor. Bu bölümde de Aşkın Şenol, performansıyla büyük alkış alıyor.

SEZONUN İDDİALI OYUNU

Oyun; kendi çıkarları doğrultusunda güçlünün yanında yer alanların çoğunlukta olduğu bir topluma eleştiriler yöneltiyor. 'Katil olmak kolay; bir leş yeter. Öldürürsen binlerce, kahraman derler' sözü, oyunu en iyi anlatan repliklerden biri. İki perdelik oyun yaklaşık iki saat sürüyor ve etkileyici bir finalle sona eriyor. Tüm oyuncular, bu zorlu performansın altından başarıyla kalkıyor. Oyun; sahnelenmeye başlayalı bir ay bile olmadan sezonun en iddialı yapımlarından biri olarak adından bahsettirmeyi başardı.

OYUNA VE EVLİLİĞE BİRLİKTE HAZIRLANDI

Sahnede tüm oyuncular arasında müthiş bir uyum gözlenirken; oyunun müzikleri, oyuncuları bir hayli zorlamış. Sahne geçişlerinde kullanılan akapellayı yapmakta zorlanan oyunculardan bazılarının sesleri kısılmış. Oyunda performansıyla alkış alan isimlerden Aşkın Şenol; dört ay süren hazırlık sürecinde bir başka heyecan daha yaşamış. Eşi Füruzan Aydın ile prova sürecinde evlenen Şenol, oyunun hazırlıkları nedeniyle balayına bile çıkamamış.

Sabah : http: //www.sabah.com.tr

Kaynak: Sabah.com.tr / Magazin

Fatih Koyunoğlu Adolf Hitler Şenol Çetin Yücel Erten Magazin Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title