Orhan Bey'in annesi Malhun Hatun kimdir? Kuruluş Osman Malhun Hatun kimdir? - Haberler
Haberi Paylaş

Orhan Bey'in annesi Malhun Hatun kimdir? Kuruluş Osman Malhun Hatun kimdir?

Haberler.com - Haberler | Gündem
Orhan Bey'in annesi Malhun Hatun kimdir? Kuruluş Osman Malhun Hatun kimdir?

İkinci Osmanlı padişahı Orhan Gazi'nin annesi Malhun Hatun, özellikle de Kuruluş Osman dizisinden sonra merak edilmektedir. Tarihe yön veren şahsiyetlerden biri olan Orhan Bey'in annesi kimdir? Malhun Hatun kimdir? Tarih'te Malhun Hatun kimdir? Kuruluş Osman, Malhun Hatun kimdir, gerçek adı ne? sorularına yazımızdan cevap bulabilirsiniz... Kuruluş Osman'da Orhan Bey'in annesi Malhun Hatun kimdir?

Orhan Bey'in annesi Malhun Hatun kimdir? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Malhun Hâtun, Mal Hâtun, Mala Hatun ya da Kameriye Hâtun isimleriyle de bilinmektedir. Doğum tarihi bilinmese de ölüm tarihi Kasım 1326 olarak belirtilmektedir. Malhun Hatun, 2. Osmanlı padişahı Orhan Gazi'nin annesi ve Osman Gazi'nin evlendiği eşlerinden biridir.

Kuruluş Osman dizisinde Malhun Hatun karakterine Yıldız Çağrı Atiksoy hayat veriyor.

Bazı eserlerde Şeyh Edebali'nin kızı olarak gösterilen Malhun Hatun aslında Anadolu Selçuklu veziri olan Ömer Abdülaziz Bey'dir. Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in eşi ve ikinci padişah Orhan Gazi'in annesidir. Şeyh Edebali'nin kızı Râbi'a Bâlâ Hâtun ile karıştırılan Mal Hâtun'un babası Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Bey'dir. Vakfıyesinde adı Malhun binti Ömer Bey olarak gösterilmiştir. Kendi adına yapılmış, daha çok ev ortamına benzeyen türbesi bulunur. Osmanlı padişahlarının doğma büyüme yabancı kadınları sarayda Müslümanlaştırarak kendilerine eş yapma geleneği o dönemde olmadığı için Malhun Hatun'un Türk olduğu kesindir.

Yıldız Çağrı Atiksoy, 1 Nisan 1986'da İzmir'de doğdu. İki yıl İzmir Ege Sanat Merkezi'nde tiyatro eğitimi alan sanatçı daha oyunculuk eğitimine Müjdat Gezen Sanat Merkezi 'nde devam etti. Ayrıca Plato Film, "Sinema Teknik ve Oyunculuk" eğitimi de almıştır.

Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisindeki Berrin Akarsu karakteriyle yıldızı parladı.Yedi Güzel Adam isimli dizide de Zehra karakterine hayat verdi.Savaşçı dizisinde Aslı Özkaynak karakterini canlandırdı. Son olarak TRT 1'de yayımlanan Şampiyon dizisinde Suna karakterini oynamıştır.

Haberler.com - Gündem

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title