Kutem'in Hedefi Büyük

Kutem'in Hedefi Büyük
Anadolu Ajansı - Haberler | Ekonomi

Koç Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrşadi Aksun, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) ile yaptıkları çalışmaların önemine işaret ederek, "Umuyorum ki gelecek 5 yılda, KUTEM olarak kamunun ve sanayinin desteğiyle sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da önemli merkezlerinden biri...

Koç Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrşadi Aksun, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) ile yaptıkları çalışmaların önemine işaret ederek, "Umuyorum ki gelecek 5 yılda, KUTEM olarak kamunun ve sanayinin desteğiyle sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da önemli merkezlerinden biri haline geliriz." dedi.

Türkiye'de özel sektör desteğiyle kurulan ilk enerji araştırma merkezi olan "Koç Üniversitesi Tüpraş Enerji Merkezi" (KUTEM), Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü'nde "Enerji Günü" etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Aksun, burada yaptığı konuşmada, enerjinin dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de her zaman konuşulan bir alan olduğuna dikkati çekti.

Yapılan bir araştırma sonucu, fosil yakıtların uzun yıllar boyunca yüzde 70 civarında varlığını sürdürecek bir enerji olduğunu gördüklerini belirten Aksun, "Bu bizim için önemli bir deneyim oldu. Onun üzerine, TÜPRAŞ ile fosil enerjilerin daha verimli ve çevreci kullanılması amacıyla bir merkez kurabilir miyiz diye düşündük. Bu seyahat, TÜPRAŞ'ın cömert desteğiyle başladı ve 5 yıldır devam ediyor." diye konuştu.

Üniversitelerin toplumdan bağımsız veya endüstri gibi ürün odaklı olamayacağını vurgulayan Aksun, TÜPRAŞ ile yola çıkmalarının, kendilerini topluma daha faydalı araştırmalar yapmaya ittiğini aktardı.

Aksun, TÜPRAŞ'ın kendileri için iyi bir eğitim imkanı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Geldiğimiz nokta, gelecek 5 yılın habercisi. Güzel bir alt yapı oluşturduk. Ama asıl önemli olan bunun devamı. Umuyorum ki gelecek 5 yılda, KUTEM olarak kamunun ve sanayinin desteğiyle sadece Türkiye'nin değil, dünyanın önemli merkezlerinden biri haline getiririz. Sanayi işin içine girmezse, bu merkezlerin etkisi daha az olur. Bu yolda çok hızlı ilerleyerek, TÜPRAŞ'ın desteğini almaya devam edeceğimizi umuyorum."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title