Küresel Isınma ve Kuraklık, 3 Ülkeyi Sularıyla Besleyen Aras Nehri'ni de Vurdu

Küresel Isınma ve Kuraklık, 3 Ülkeyi Sularıyla Besleyen Aras Nehri'ni de Vurdu

Bingöl'den Başlayıp Hazar Denizi'ne Dökülene Kadar 3 Ülkeye Hayat Veren Aras Nehri'nin, Etkili Olan Sıcak Hava ve Kuraklık Yüzünden Suları Çekilmeye Başladı. Son Günlerde Etkili Olan Aşırı Sıcaklık, Bingöl, Erzurum ve Iğdır'ı Takip Ederek Ermenistan ve Azeybeycan Topraklarına Akan Aras Nehri'nin de Kurumaya Yüz Tutmasına Sebep Oldu.

Küresel Isınma ve Kuraklık, 3 Ülkeyi Sularıyla Besleyen Aras Nehri'ni de Vurdu

Bingöl'den başlayıp Hazar Denizi'ne dökülene kadar 3 ülkeye hayat veren Aras Nehri'nin, etkili olan sıcak hava ve kuraklık yüzünden suları çekilmeye başladı. Son günlerde etkili olan aşırı sıcaklık, Bingöl, Erzurum ve Iğdır'ı takip ederek Ermenistan ve Azeybeycan topraklarına akan Aras Nehri'nin de kurumaya yüz tutmasına sebep oldu.

Erzurum'un Köprüköy ve Horasan ilçelerinin büyük bir bölümünü sulayan Aras Nehri, artık coşkun akmıyor. Aşırı sıcaklar ve kuraklık nedeniyle Aras Nehri'nde geçen yıllara göre su kaybı yüzde 80'i buldu. Su kaybı nedeniyle Aras Nehri bugünlerde küçük bir dere görünümünü andırırken, nehrin ortalarında adacıklar oluştu. Daha önce azgın suları yüzünden kimsenin yanaşamadığı, birçok kaza sonucu onlarca vatandaşın boğulduğu Aras Nehri, şimdi balık tutmaya çalışan çocukların uğrak yeri haline geldi.

3 ülkeyi besleyen Aras Nehri'nin sularının eskiye oranla çok azaldığını ifade eden Necati Karakaş, "Nehrin içindeki taşlar hiç görünmüyordu, şimdi rahatlıkla görünüyor. Daha önce bu su, içine düşeni alıp götürüyordu. Şimdi çocuklar, içinde yüzdükleri derede karşıdan karşıya geçebiliyor. Küresel ısınma Aras Nehri'ni de çok etkiledi. Biz artık tarlalarımızı bile sulayamıyoruz. Sulama kanallarımız, su seviyesinin çok üstüne çıkmış durumda. Suyu kanallara alamıyoruz" dedi.

Aras Nehri'nde balık tutan çocuklar ise, suyun ilk defa bu kadar çok çekildiğine şahit olduklarını belirterek, "Bizler de bunu fırsat bilerek balık tutuyoruz" ifadelerini kullandı.

(AA-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA