Haberler

Sanat Dünyamız Sayı: 120 Kitabı

Sanat Dünyamız Sayı: 120 Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Sanat Dünyamız Sayı: 120 Kitabı kitabının kısa özeti.

Kimlik inşası gibi evrensel kavramları kendine has şekilde işlediği çok katmanlı film ve video enstalasyonlarıyla günümüzde dünyanın en tanınan sanatçılarından biri olan Kutluğ Ataman'ın Türkiye'deki ilk kapsamlı sergisi İstanbul Modern'de açıldı. Sanatçıyla Sena Çakırkaya ve Birnur Temel söyleşi yaptı.Sanat Dünyamız büyük romancı Marcel Proust'un ressamlar üzerine yazılarını Roza Hakmen'in çevirisiyle Türkçe'de ilk kez yayımlamaya devam ediyor. Dergide daha önce Rembrandt, Gustave Moreau, Watteau metinleri yayımlanmıştı; Proust'un Monet yazısı ise 2011'in ilk sayısında yer alıyor. Gölge, ışık ve görüntü ilişkisinin temel unsurlarından bir olmanın yanı sıra yansıma, hatta ikizlik gibi konularla bağlantılı. Sosyolog Zeliha Burtek gölge'yi araştırırken sanat eserlerindeki gölgeleri de yorumladı. Münir Göle Lozan'da, mimarlıkla sanatın buluşmasına bir örnek olan Rolex Learning Center hakkında yazdı.Tophane'deki sanat alanlarından biri olan Depo 1 Eylül -10 Ekim 2010 tarihleri arasında, Halil Altındere'nin küratörlüğünü üstlendiği "Fikirler Suça Dönüşünce" sergisinde 48 sanatçının işlerine evsahipliği yeraldı. Sergiyi sanat tarihçisi Nazlı Gürlek değerlendirdi.İngiliz sanatçı Clunie Reid, 1970'lerde Jamie Reid, Linder, John Savage gibi punk akımı sanatçılarının yaptıkları işlere yakın çalışmalar üretiyor. Sanat tarihçisi/küratör Paul Buck sanatçı ve Tate'deki sergisi üzerine yazdı. İzmir'i uluslararası çağdaş sanat haritalarına yerleştiren sanatçılardan Mehmet Dere, bağımsız sanat inisiyatifi k2'den sonra 2008-2010 arasında 49a güncel sanat oluşumunda da aktif bir rol oynadı. İzmir'in bir diğer önemli sanatçısı Cengiz Çekil'in monografisini de (Bir Tanık / A Witness, YKY, 2008) kaleme almış olan sanat tarihçisi/küratör Necmi Sönmez Dere'nin çalışmalarını değerlendirdi.Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi müdürü Şennur Şentürk İtalya'daki Macro müzesi örneği üzerinden klasik ve çağdaş müzeler arasında köprü kurulması gerekliliğini vurguladı. İzmir Fransız Kültür Merkezi ve K2 Güncel Sanat Merkezi tarafindan organize edilen "Port İzmir 2 Uluslararası Çağdaş Sanat Trienali 27 Ekim - 19 Aralık 2010 tarihlerinde izleyicilerle buluştu. "Sessizlik_Fırtına" temasını işleyen trienali 9 Eylül Üniversitesi'nden Profesör Mümtaz Sağlam değerlendirdi.Türkiye'de 90 kuşağı sanatçılarından Necla Rüzgâr'in İstanbul'da, Outlet'te açılan dördüncü kişisel sergisi üzerine şair, eleştirmen Yücel Kayıran yazdı.(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

ISBN: 97713002740120

Boyut: 22.0x28.0

Sayfa Sayısı: 88

Basım Yılı: 2011

Cilt Durumu: Karton Kapak

Kağıt Türü: 2. Hamur

Dil: Türkçe

Kaynak: Haberler.Com / Kültür Sanat

Kutluğ Ataman İstanbul Türkiye İzmir Kültür Sanat Haberler

Bingöl'de bilanço ağırlaşıyor! Madde bağımlısı şahsın bıçakladığı 2 kişi daha hayatını kaybetti

Bingöl'de bilanço ağırlaşıyor! Madde bağımlısı şahsın bıçakladığı 2 kişi daha hayatını kaybetti

Ankara'yı sarsan iddia: Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu'nun yüzüne telefonu kapattı

Ankara'yı sarsan iddia: Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu'nun yüzüne telefonu kapattı

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

ABD Kongresi'nde krallar gibi karşılanan Netanyahu, Abdullah Gül'ü de küplere bindirdi

ABD Kongresi'nde krallar gibi karşılanan Netanyahu, Abdullah Gül'ü de küplere bindirdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title