Haberler

Kanserle Büyüdüler, Sevgiyle İyileştiriyorlar

Ebeveynlerinden biri kanserle mücadele ederken ilk kez kaybetme korkusuyla yüzleşen küçük yüreklere, aynı acılarla büyümek zorunda kalan bir grup psikolog, akademisyen ve sanatçı sahip çıkarak "sanat terapisi" başlattı.

EFSUN YILMAZ - Ebeveynlerinden biri kanserle mücadele ederken ilk kez kaybetme korkusuyla yüzleşen küçük yüreklere, aynı acılarla büyümek zorunda kalan bir grup psikolog, akademisyen ve sanatçı sahip çıkarak "sanat terapisi" başlattı.

İzmir'de "Kanserle Savaşan Ailelerin Öğrenim Gören Çocuklarına Destek Derneği" (KANSADER) çatısı altında bir araya gelen grup, "Mutlu çocuk mutlu aile" sloganıyla yola çıkarak anne veya babalarını yitirmekten korkan ya da ölüm acısı yaşayan çocukları müzik, resim ve dansla iyileştirmeye çalışıyor.

KANSADER Genel Sekreteri, Psikolojik Danışman ve Sanat Terapisti Emrah Akman, Güzelyalı semtindeki merkezlerinde AA muhabirine yaptığı açıklamada iç hastalıkları ve tıbbi onkoloji uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin'in çabalarıyla başlayan hareketin öğretmen, sanatçı, psikolog ve akademisyenlerin katılımıyla yaygınlaştığını söyledi.

Kanser olgusuyla çok erken karşılaşan çocukların, çok çabuk büyümek zorunda kaldığını ifade eden Akman, şöyle konuştu:

"Kanser demek ölümle mücadele demek. Ben kanserle tanıştığımda 8 yaşındaydım ve annem meme kanseriydi. Annemi kaybetmek istemediğimi ve geceleri ağladığımı hatırlıyorum. Biz burada sanat terapisiyle aynı korkuyu, endişeyi, üzüntüyü yaşayan çocukları sanatla iyileştirmek istiyoruz. Aslında birçok sanat dalını kullanabiliyoruz. Özellikle 7-14 yaş arası çocuklar, kanser nedeniyle erken büyümek zorunda kalıyor. Biz de onlara destek vermeyi hedefliyoruz."

"İçe kapanıyorlar"

Çok sevdiği birinin hastalandığını gören çocukların, içine kapandığını ve kendini ifade edemediğini dile getiren Akman, terapi alan çocuklar duygularını daha rahat ifade edebildiği için yaşamlarına kaldığı yerden devam edebildiğini dile getirdi.

Çocukluk döneminde yaşanan büyük sıkıntıların yetişkinlik döneminde bazı psikolojik sorunlara da yol açabildiğini hatırlatan Akman, "Bu çocuklara daha duyarlı yaklaşmak onları yalnız bırakmamak gerekiyor. Kanserin herkesin başına gelebileceğini de unutmadan hareket ediyoruz." diye konuştu.

Akman, sanat terapisi alan çocukların anne veya babalarının kanser olduğu konusunda bilgilendirildiğini, bu hastalığın çocukları birbirine yakınlaştırdığını dile getirdi.

Kanser hastası da memnun

Çocuklarıyla KANSADER'e giden Hülya Çağlayan, vücudunun birçok yerine yayılan hastalıkla savaşırken çocuklarının da zor günler geçirdiğini anlattı.

Annesini kaybetmekten korkan büyük oğlunun duvarları yumrukladığını, iki küçük oğlunun da hırçınlaştığını aktaran Çağlayan, şunları anlattı:

"Çocuklar özellikle saçlarım döküldüğünde hırçınlık yapıyorlardı, beni peruksuz görmek bile istemiyorlardı. Biz ölmekten korkuyoruz ama onlar annelerini kaybetmekten korkuyorlar. Buraya gelmek beni de çocuklarımı da motive ediyor. Çocuklarım artık daha iyi ve mutlular."

"Yetişkinlerden sakladığı bir şey var"

Annesi ileri evre kanser hastası olan 8 yaşındaki Efe Y. de sanat terapisi gören çocuklar arasında bulunuyor.

Psikolog ve sanatçılar eşliğinde darbuka çalmayı, resim yapmayı öğrenen Efe, hayatta kendisini "mutlu" ve "mutsuz" eden olayları da şöyle anlattı:

"Benim annem muhasebeciydi ama işinden ayrıldı. Beni çok üzen bir şey var aslında ama herkesten saklıyorum. O da annemin ikide bir hasta olması, saçlarının dökülmesi. Beni mutlu eden bir şey yok aslında. Buraya gelince mutlu oluyorum bir tek. Bahçede oynamak, resim yapmak mutlu ediyor beni. Resim yaparken harita çiziyorum, o da güzel. En büyük hayalim 18 yaşına gelmek. O zaman araba kullanacağım. Her şeyin güzel olacağına inanıyorum, annemin iyileşeceğine de. En çok zaten annemin iyileşmesini istiyorum. Bir de okuldaki arkadaşlarım benimle oynamıyorlar, onlarla oynamak da güzel olurdu."

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Canfeza Sezgin Güzelyalı Danışman İzmir Kültür Sanat Haberler

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Timur Cihantimur, ABD'deki cezaevinde saldırıya uğradı

Timur Cihantimur, ABD'deki cezaevinde saldırıya uğradı

Bakmadan Geçme

Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Sevgiliye uzun günaydın mesajı 2024! Erkek sevgiliye ve kız sevgiliye gönderilebilecek en güzel romantik günaydın mesajları! Türkiye İspanya U19 maçı CANLI izle! (HD) 19 Temmuz Türkiye İspanya maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Kerem Aktürkoğlu gidiyor mu? Galatasaray'dan ayrılacak mı, nereye gidecek? Bu akşam kimin maçı var? Bugün TV'de kimin maçı var, ne maçı? 19 Temmuz bugünkü günün maçları 19-20 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 19-20 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Kağıthane, Avcılar, Esenler 19-20 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bayraklı, Bergama, Çiğli 19-20 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Nizip, Nurdağı 19-20 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? İmamoğlu, Karataş, Karaisalı 19-20 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Ilgın, Kulu, Karapınar 19-20 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Karacabey, Nilüfer, Gemlik 19-20 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi!
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title