"İstanbul'da Boğaziçin de "Bir Garip Orhan Veli'yim"... - Haberler
Haberi Paylaş

"İstanbul'da Boğaziçin de "Bir Garip Orhan Veli'yim"...

Bültenler - Kültür Sanat
'İstanbul'da Boğaziçin de 'Bir Garip Orhan Veli'yim'...

"Bir Garip Orhan Veli" tiyatro severlerin yoğun isteği ile, 24-28 Kasım tarihleri arasında saat 20:30'da Konak Sahnesinde seyircisiyle yeniden şiire yolculuğa hazırlanıyor.

Veli'nin oğlu, tarifsiz kederler içindeyim..."

Devlet Tiyatroları olarak, bir döneme damgasını vuran, büyük edebiyat ustalarının eserlerini sahnelerimize taşıyarak, seyircilerimize sunuyor olmanın hazzı tarif edilemez. Tiyatro gibi aşkla icra edilen bir sanata, en çok yakışan renk değil midir Şiir…? Bu harmanla sahnede şiirin usta kalemlerinden, yenilikçi Garip akımının kurucularından olan Şair Orhan Veli KANIK'ın "Bir Garip Orhan Veli"si 2007-2008 tiyatro sezonunda merhaba demişti seyircilerine.

Murathan MUNGAN'ın, sahnelenen ilk eseri olan "Bir Garip Orhan Veli" ismini Kanık'ın İstanbul Türküsü adlı şiirinde geçen "İstanbul'da Boğaziçi'nde bir garip Orhan Veli'yim" mısrasından alır.

Sahnenin orta yerinde bir masa ve üzerinde Orhan Veli şiirleri olan bir tomar kağıt... Oyuncu sahnede beliriyor, sandalyesine oturuyor ve sayfa sayfa şiirleri okumaya başlıyor. Asıl oyun o anda başlıyor… Şiirlerin büyüsünü tarif etmeye gerek yok…

İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Tayfun ERARSLAN'ın yönetip, oynadığı oyunun Dekor Tasarımı Behlüldâne TOR, Giysi Tasarımı Nalan ALAYLI, Işık Tasarımı H.İbrahim KARAHAN'a aittir.

Bültenler / Kültür Sanat

Garip Orhan, Orhan Veli, İstanbul, Konak, Kültür Sanat, Haberler

title