Uyku sorununun koronavirüs kapma riskini yüzde 250 artırdığı ortaya çıktı

Uyku sorununun koronavirüs kapma riskini yüzde 250 artırdığı ortaya çıktı

19.01.2021 00:21 | Son Güncelleme: 19.01.2021 07:15

Salgınla birlikte insanların en çok şikayet ettiği konu olan uyku probleminin koronavirüs bulaşma riskini artırdığı ortaya çıktı. Bu kapsamda Rus bilim insanı Aleksandr Kalinkin, uyku eksikliğinin Kovid-19 dahil olmak üzere viral enfeksiyonları kapma riskini yüzde 250 oranında artırdığını ifade etti.

Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Uyku Tıbbı Merkezi Başkanı Dr. Aleksandr Kalinkin, uyku eksikliğinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dahil olmak üzere viral enfeksiyonları kapma riskini yüzde 250 oranında artırdığını söyledi.

Sputnik'in haberine göre; Govorit Moskva radyosuna verdiği demeçte, uyku eksikliğinin bağışıklık sistemi üzerinde yıkıcı etkisi olduğuna dikkat çeken Kalinkin, "Uyku ve bağışıklık neredeyse eş anlamlıdır. Uykuda azalma olması halinde bağışıklık sert bir şekilde düşer ve beş saatten az uyuyan bir kişinin yedi saatten fazla uyuyanlara kıyasla herhangi bir viral enfeksiyona yakalanma olasılığı yüzde 250'den fazla olur. Uyku çok önemli, bağışıklığımızı o sağlıyor" diye konuştu.

KALİTELİ UYKUYA DİKKAT ÇEKTİ

Uyku kalitesinin iyileştirilmesi için insanlara her gün aynı saatte yatıp kalkmaları ve sabahları çalar saatten vazgeçmeleri önerisinde bulunan Kalinkin, "İşimiz, çoğu insan için yedi ila dokuz saatlik uyku normunu hedefliyor" ifadelerini kullandı.

Kalinkin, ayrıca insanların daha iyi uyanmasını ve sirkadyen ritimlerinin düzenlemesini mümkün kılan ışıklı aygıtları da kullanabileceklerini sözlerine ekledi.

Uyku sorununun koronavirüs kapma riskini yüzde 250 artırdığı ortaya çıktı
Haber Yorumları (9)
BİLL GATES BOYUN DEVRİLSİN: küreselci şeytanlar Bunu bilerek yapıyorlar koronavirüsü kullanarak tüm dünyaya korku panik yaymaya devam ediyorlar tüm dünya insanlarının psikolojisini bozdular 1 küsür yıldır koronavirüsle beraber dünyaya Dizayn ettiler sömürdüler koronavirüsle korku yayıyorlar bunu kasten ve bilerek yapıyorlar sistemleri elinde tutan küreselci şeytanlar koronavirüsü bir korku panik silahı olarak kullanmaya devam ediyorlar
SİVAS: Butun oyunlarini bozdun. Vay be. Ne cevherler var. Dikkat et bil gates seni bulmasın
ALPEREN: bütün sosyal medya platformları 5k ve üzerine geçti bir video ortalama 1 gb harcıyor bizim gsm şirketlerimiz 5 gb internet veriyor. Okullar canlı yayınlar kameralı sohbetler artık her şey cayır cayır internet harcıyor gsm şirketleri insanlara sınırsız internet vermeleri gerekiyor insanlar ev internetinden çok telefon interneti kullanmaktadır gsm şirketleri ev internetinden daha fazla fiyata 5 gb kotalı internet satıyor buna derhal müdehale edilmeli
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title