Klaus Schmidt Haberleri

Klaus Schmidt haber, Klaus Schmidt son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Klaus Schmidt - 30.06.2021
Göbeklitepe'nin şöhreti UNESCO ile taçlandı
Taşın değerli olduğunu düşünen çiftçi, duyarlılık göstererek bu heykeli Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi yetkililerine teslim etti. İlk olarak ne olduğu pek anlaşılamayan heykel, müzede koruma altına alındı. Sonrasında Hilvan'daki Nevali Çori'de kazı yapmak için kente gelen ve müzede buluntuları gören Alman Prof. Dr. Klaus Schmidt, bu heykellerin çok önemli olduğunu düşünerek detaylı bir çalışma yapmaya başladı.
Klaus Schmidt - 01.07.2020
Göbeklitepe UNESCO ile 2 yılda ününe ün kattı
İlk olarak ne olduğu pek anlaşılamayan heykel, müzede koruma altına alındı. Sonrasında Hilvan'daki Nevali Çori'de kazı yapmak için kente gelen ve müzede buluntuları gören Alman Prof. Dr. Klaus Schmidt, bu heykellerin çok önemli olduğunu düşünerek detaylı bir çalışma yapmaya başladı.
Klaus Schmidt - 28.06.2020
Haftanın tarihine bakış
Sonrasında Hilvan ilçesindeki Nevali Çori'de kazı yapmak için kente gelen ve müzede buluntuları gören Alman Arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt, bu heykellerin çok önemli olduğunu düşünerek detaylı bir çalışma yapmaya başladı.
Klaus Schmidt - 27.02.2020
Göbeklitepe'nin tarihi Berlin'de anlatıldı
Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın da vefat eden eski kazı başkanı Prof. Dr. Klaus Schmidt başta olmak üzere, Göbeklitepe'nin gün yüzüne çıkarılmasında emeği geçen Türk ve Alman bilim insanlarına teşekkür etti.
Klaus Schmidt - 20.07.2019
Prof. Dr. Klaus Schmidt anısına Göbeklitepe'ye pedal çevirdiler
ŞANLIURFA'da yer alan 'tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen ve dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe kazılarını yürüten Prof. Dr. Klaus Schmidt, vefatının 5'inci yıl dönümünde düzenlenen bisiklet turu ile anıldı.
Klaus Schmidt - 20.07.2019
DHA YURT BÜLTEN-15
Görüntü Dökümü: ------------------------ Tiyatrocuların cadde ve sokaklarda gezmesi Yılmaz Can Şare'nin açıklamaları Genel ve detay görüntüler Haber-Kamera: Ferit DEMİR/ TUNCELİ, ============ PROF. DR. KLAUS SCHMİDT ANISINA GÖBEKLİTEPE'YE PEDAL ÇEVİRDİLER Şanlıurfa'da yer alan 'tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen ve dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe kazılarını yürüten Prof. Dr. Klaus Schmidt, vefatının 5'inci yıl dönümünde düzenlenen bisiklet turu ile anıldı.
Klaus Schmidt - 20.07.2019
Klaus Schmidt vefatının 5'inci yılında anıldı
"Tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'de yürüttüğü kazı çalışmalarıyla insanlık tarihini yeniden şekillendiren Prof. Dr. Klaus Schmidt, vefatının 5'inci yılında düzenlenen bisiklet turu ile anıldı.
Klaus Schmidt - 05.07.2019
Göbeklitepe dünyaya UNESCO ile açıldı
Söz konusu taşın değerli olduğunu düşünen çiftçi, duyarlılık göstererek bu heykeli Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi yetkililerine teslim etti. İlk olarak ne olduğu pek anlaşılamayan heykel, müzede koruma altına alındı. Sonrasında Hilvan'daki Nevali Çori'de kazı yapmak için kente gelen ve müzede buluntuları gören Alman Prof. Dr. Klaus Schmidt, bu heykellerin çok önemli olduğunu düşünerek detaylı bir çalışma yapmaya başladı.
Klaus Schmidt - 30.06.2019
Haftanın tarihine bakış
Sonrasında Hilvan'daki Nevali Çori'de kazı yapmak için kente gelen ve müzede buluntuları gören Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt, bu heykellerin çok önemli olduğunu düşünerek detaylı bir çalışma yapmaya başladı.
Klaus Schmidt - 14.06.2019
"Tarihin sıfır noktası" bayramda binlerce ziyaretçi çekti
Sonrasında Hilvan'daki Nevali Çori'de kazı yapmak için kente gelen ve müzede buluntuları gören Alman Prof. Dr. Klaus Schmidt, bu heykellerin çok önemli olduğunu düşünerek detaylı bir çalışma yapmaya başladı.
Klaus Schmidt - 27.05.2019
Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk ve Barış Ralli'si Göbeklitepe'den yola çıktı
Ersoy, 2019'un "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesinin ardından Türkiye'nin uluslararası markası haline gelen, bu eşsiz bölgeyi ve yapıları tanıtma çalışmalarının aralıksız sürdüğünü vurgulayarak, şöyle konuştu: "Göbeklitepe'nin, bu özellikleriyle tanınırlığını arttırma yönündeki çabamız, sadece bir turizm çalışması değil aynı zamanda bir arkeoloji, tarih ve sosyoloji çalışmasıdır. Aslında bunu çok geniş bir sosyal sorumluluk projesi olarak tanımlayabiliriz. Çünkü bu ortak insanlık mirasının verdiği bilgiler, işaret ettiği gerçekler, ne kadar iyi ve yaygın bir şekilde bilinirse, kültürler arası diyaloğun önemi o kadar daha iyi anlaşılacak ve bu da daha iyi bir dünyaya giden yolda atılacak çok önemli bir adım olacaktır. Bugün Göbeklitepe'yi tanıtmak için çok isabetli bir olguyu her kültürden, her coğrafyadan insanları, ortak heyecan ve mutluluklarda birleştiren bir spor dalında yaşama şansını yakaladık." "Zenginliği birlikte paylaşalım" Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi'nin de bu anlamda çok önemli olduğunu ifade eden Ersoy, şunları kaydetti: "Misafirlerimiz gerçekten çok uzun bir yoldan geldiler. Almanya'da başlayan bu yolculuk, Avusturya, İtalya, Slovenya, Macaristan, Hırvatistan, Romanya, Makedonya ve Sırbistan'da devam etti. 15 Mayıs'ta Edirne'den Türkiye'ye giriş yaptılar ve şimdi Şanlıurfa'dalar. İnsanlığın ortak mirası olan Göbeklitepe'yi, yine insanlığın ortak bir tutkusu olan hele ki özünde ve adında dostluğu barındıran, bu muazzam spor etkinliğiyle bir araya getirmiş olmak, inanıyorum ki çok anlamlı oldu. Kıymetli misafirler, sizlerden ricamız odur ki gittiğiniz her yerde, bu toprakların zenginliğini, binlerce yıllık hoşgörü kültürünü anlatın. Bu ortak insanlık mirasının tarihi, kültürel ve fikri zenginliğini birlikte paylaşalım. Bu duygu ve düşüncelerle, organizasyonumuza katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlara, teşekkür ediyorum. Göbeklitepe'nin önemini ortaya koyan, burada çok büyük emeği olan Prof. Dr. Klaus Schmidt'i de bu vesileyle bir kez daha saygıyla yad ediyor, Göbeklitepe'ye verdiği destek için ülkemizin önde gelen kuruluşlarından Doğuş Grubu'na teşekkür ediyorum.
Klaus Schmidt - 30.11.2018
Sihirli Flüt" Doğu ile Batı'yı Buluşturacak (1)
17 Aralık'ta Göbeklitepe'yi keşfeden, 2014'te vefat eden arkeolog Klaus Schmidt'in eşi Çiğdem Köksal Schmidt'in "Klaus Schmidt ile Göbeklitepe bir keşif ve 20 yılın hikayesi" başlıklı sunumu yapacağını, bu sunumun çok enteresan ve önemli olduğunu vurguladı.
Klaus Schmidt - 13.11.2018
9. Şefika Kutluer Festivali İçin Geri Sayım Başladı
Ayrıca Göbeklitepe'yi keşfeden 2014'te vefat eden arkeolog Klaus Schmidt'in eşi Çiğdem Köksal Schmidt, "Klaus Schmidt ile Göbeklitepe bir keşif ve 20 yılın hikayesi" başlıklı sunumda bulunacak.
Klaus Schmidt - 19.10.2018
Setur, Göbeklitepe'ye Aret Vartanyan ile Beraber Tur Düzenliyor
Aret Vartanyan ile "Maddeden Manaya Yolculuk" Semineri ve Göbeklitepe'yi gün ışığına çıkaran arkeolog Klaus Schmidt Anı Evinde Çiğdem Köksal-Schmidt'in konferansı gibi çok özel etkinlikleri de içeren tur sırasında misafirler, Elda Sasun'un gözünden sembollerin taşıdığı anlamlar eşliğinde Göbeklitepe'yi keşfetme fırsatı da bulacaklar.
Klaus Schmidt - 13.10.2018
Göbeklitepe'yi Dünyaya Tanıtan Profesörün İsmi Yaşatılacak
"Tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe'de elde ettiği bulgularla insanlık tarihine ışık tutan ve kalp krizi sonucu 2014'te hayatını kaybeden Prof. Dr. Klaus Schmidt'in isminin, ören yerindeki yürüyüş yoluna verilmesi kararlaştırıldı.
Klaus Schmidt - 23.09.2018
Alman Arkeolog Schmidt İçin Şanlıurfa'da 'Anı Evi'
ŞANLIURFA'da yer alan ve dünya çapında bilinen en eski anıtsal tapınak olan Göbeklitepe'nin kazı başlatıcısı olan ve 20 yıl boyunca kazıları yürüterek bölgenin UNESCO Dünya Mirası listesine girmesini sağlayan Alman arkeolog Klaus Schmidt'in anısını, eşi Çiğdem Schmidt yaşatıyor.
Klaus Schmidt - 02.07.2018
Şanlıurfa'da, Göbeklitepe'nin Dünya Miras Listesi'ne Girmesi Sevinci
'GÖBEKLİTEPE UNESCO'YA TAÇLANDI' Göbeklitepe'nin UNESCO'nun asıl listesine girmesiyle birlikte taçlandığını belirten Göbeklitepe Derneği Başkanı Yusuf Sabiri Dişli ise "Göbeklitepe'nin UNESCO'ya dahil edilmesiyle birlikte bundan sonra UNESCO bir yeri koruma alanı ilan ettiğinde aynı zamanda denetimin de sağlayan bir yerdir. Oradaki tüm gelişmeler UNESCO'nun kriterlerine göre gelişecektir. Dünyadaki bütün turizm seyahatleri, nerede UNESCO listesi varsa oraya turistleri yönlendirerek ziyaret ettirecektir.  Bu nedenle her anlamda önemli bir yer tutmaktadır. Şanlıurfa'nın ve Türkiye'nin turist çekmesi bakamında önemli bir gelişmedir.  Bizim beklentimiz turizm patlamasını bekliyoruz. Dünya tarihini yeniden yazdıran bir yer olan Göbeklitepe UNESCO'yla taçlandırılması ülkemiz adına oldukça sevindirici bir durumdur. Ben bu anlamda Göbeklitepe'nin UNESCO'ya girmesinde büyük emekleri olan Göbeklitepe'ye ün kazandıran Alman arkeolog Klaus Schmidt'in büyük emeği vardır, onu minnet ve saygıyla anıyorum" diye konuştu.
Klaus Schmidt - 22.04.2018
Göbeklitepe'nin Keşfini Anlattı
Dönemin arkeolojik kazıları başkanı Alman asıllı arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt öncülüğünde yürütülen kazı çalışmalarında 20 yıl görev alan Yıldız, yaşının ilerlemesi dolayısıyla 2005 yılında bu görevini bıraktı.
Klaus Schmidt - 22.04.2018
Dha Yurt Bülteni - 3
MÜZEYE GÖTÜRDÜKLERİ TARİHİ ESERE 'KİREÇ' DEDİLER UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Göbeklitepe'nin bulunduğu arazinin eski sahibi Mahmut Yıldız, tarihi tapınağın keşfini anlattı. Tarlada çift sürerken buldukları eseri at arabasıyla götürdükleri Şanlıurfa Müzesi'nde 'kireç taşı' denilerek geri çevrildiklerini belirten Yıldız, "Biz burada daha tarım yapıyorduk. Burası tarlaydı. Burada tarım yapılırken, kutsal bir yer olduğu biliniyordu. Amcam burada çift sürerken, tarlada iki tane eser buldu. O eserleri müzeye verdi. 1986 yılında 4-5 yıl bu eserler müzede kaldı. Daha sonra Alman arkeologlar, amcamın müzeye vermiş olduğu taşları görüyor. Ondan sonra buraya gelip burayı keşif ettiler. 1992 yılında kazı başladı. Şimdiye kadar bu kazı devam ediyor. O zaman burada bulduğumuz taşı müzeye götürdüğümüzde müze müdürü, arkeolog olmadığı için tarihi eser taşa kireç taşı olduğunu söyledi. Bunun geri götürülmesini istedi. Amcam da 'Bir defa bu taşı getirdim, bir daha tekrar köye götürmem, yolda çöpe atarım' deyip  zor durumda kaldığı için o taşı müze teslim almıştı. Şimdi o taşın değerinin bilinmesi üzerine bölgede çıkan kazı çalışmasıyla dünya tarihine ışık tutan bir yer olarak keşfedildi" dedi.Dönemin arkeolojik kazıları başkanı Alman asıllı arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt öncülüğünde yürütülen kazı çalışmalarında 20 yıl görev alan Yıldız, yaşının ilerlemesi dolayısıyla 2005 yılında bu görevini bıraktı.
Klaus Schmidt - 25.03.2018
Tarlasından Çıkan Tarihin Bekçisi
Dönemin kazı başkanı Alman asıllı Prof. Dr. Klaus Schmidt öncülüğünde yürütülen kazı çalışmalarında 20 yıl görev alan Yıldız, yaşının ilerlemesi dolayısıyla 2005 yılında bu görevini bıraktı.
Klaus Schmidt - 23.03.2018
Dha Yurt Bülteni-15
Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen, yaklaşık 12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe'nin, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nden asıl listeye girebilmesi için 18 aydır bölge ziyaretçilere kapatılarak, koruma ve iyileştirme çalışmaları yürütülüyordu. Göbeklitepe'de 20 yıl kazı çalışmaları yürüten Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt'in eşi Çiğdem Köksal Schmidt, arkeolojik alana beton döküldüğünü, kalıntıların iş makineleriyle ezildiğini ileri sürdü.
123
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Klaus Schmidt Haberleri | Klaus Schmidt Kimdir - Haberler - Klaus Schmidt haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Klaus Schmidt kimdir, hayatı ve biyografisi. Klaus Schmidt kimdir? Klaus Schmidt kaç yaşındaydı, nereli? Klaus Schmidt biyorafisi!.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 23.09.2021 17:06:48. #1.13#

title