Kayseri Ek Başbakan Erciyes'te İncelemelerde Bulundu

Kayseri Ek Başbakan Erciyes'te İncelemelerde Bulundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sivil Toplum kuruluşlarının yöneticileriyle yaptığı toplantıdan önce Erciyes Dağı'nda 250 milyon euroluk Erciyes Dağı projesi ile ilgili bilgi aldı.

Kayseri Ek Başbakan Erciyes'te İncelemelerde Bulundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sivil Toplum kuruluşlarının yöneticileriyle yaptığı toplantıdan önce Erciyes Dağı'nda 250 milyon euroluk Erciyes Dağı projesi ile ilgili bilgi aldı. Başbakan daha sonra dağın 2 bin 600 metresindeki mekanik tesisler ve günübirlik tesisleri yerinde inceledi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, dağda yapılacak yatırımlarla Balkanlar ve Ortadoğu'nun en önemli kış sporları merkezi haline gelecek Erciyes ile ilgili olarak yarım saat süren tanıtım yaptı. Erciyes Dağı'ndaki Mirada DelLago otelde gerçekleştirilen brifingi Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de izledi.

Başbakan Erdoğan, yabancı yatırımcılara da açık olan ve önümüzdeki günlerde otel, motel ve diğer konaklama tesislerinin ihaleye çıkarılacağı projeye gereken desteği vereceklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, bakanlar ve çok sayıda milletvekili, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin ev sahipliğinde yapılan mekanik tesisleri, günü birlik tesislerini yerinde görmek üzere 2 bin 600 metre yüksekliğindeki Halilin Yurdu ve Sağsakal Mevkiine çıktı. Başbakan'a burada, mekanik tesisler gösterildi. Başbakan'ın incelemeleri sırasında jandarma özel timleri ile polisin özel harekat timleri çevre güvenliği aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan da Beştepeler Mevkii'ndeki Kayserievi'ni gezdikten sonra, Melikgazi İlçesi Ağırnas Beldesi'nde Mimar Sinan'ın müze haline dönüştürülmüş evini gezdi. Kayseri protokolündeki yöneticilerin ve Kayseri milletvekillerinin eşleriyle birlikte Talas İlçesi'ndeki Vali Konağı'ndaki öğle yemeğinin ardından, Kayseri'nin Güneydoğu'daki son şehidi uzman Çavuş Bekir Erciyes'in Talas ilçesinde oturan yakınlarını ziyaret ederek, başsağlığı diledi.

Bu arada, Kayserili mucit, makine mühendisi Hasan Basri Özdamar tarafından yapılan ve mevcut motorların yakıt tüketimini yüzde 40 oranında azaltan yeni tip ay yıldız armalı HBO motor, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tanıtılmak üzere Erciyes Dağı'ndaki Mirada Dellago otele getirildi. Motor, mucit Hasan Basri Özdamar ve yakın arkadaşı eski milletvekili Şaban Bayrak tarafından Başbakanın sivil toplum örgütleri temsilcileriyle yaptığı toplantı salonuna konuldu.

Kaynak: DHA