Kars: Kaz Satıcıları "Altın Kaz Film Festivali"nden Umutlu

Kars: Kaz Satıcıları "Altın Kaz Film Festivali"nden Umutlu

Kars Belediyesi Tarafından Bu Yıl İlki Gerçekleştirilecek Olan "Altın Kaz Film Festivali", Kaz Satıcılarının da Umut Kaynağı Oldu. Kaz Pazarında Müşteri Bekleyen Satıcılar, Festivale Gelen Film Yıldızlarına Kaz Eti İkram Edeceklerini Söyledi.

Kars: Kaz Satıcıları

Kars Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan "Altın Kaz Film Festivali", kaz satıcılarının da umut kaynağı oldu. Kaz pazarında müşteri bekleyen satıcılar, festivale gelen film yıldızlarına kaz eti ikram edeceklerini söyledi.

Ankara Sinema Derneği tarafından bu yıl 12.'si düzenlenen ve Ankara'da start alan "Avrupa Filmleri Festivali", Kars'ta 1-16 Kasım tarihleri arasında yapılacak. 17-21 Kasım tarihleri arasında Gürcistan'ın Başkenti Tiflis'te, 22-26 Kasım tarihleri arasında da Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de seyirciyle buluşacak olan festival, Kars'ta "Altın Kaz Film Festivali" adıyla yapılacak.

Adını dünyaya kazıyla duyuran Kars'ta, festivalin heyecanı ilk olarak kaz satıcılarını sardı. 10 yıl öncesine kadar il genelinde yetiştirilen kazlarla Türkiye pazarında yerini alan Kars'ta son dönemlerde iş yapamaz duruma gelen kaz satıcıları, belediye binasının iki sokak arkasında kurulan kaz pazarında müşteri bekliyor. Geçmiş yıllara oranla son dönemlerde kaz satabilmek için akla karayı seçtiklerini ifade eden kaz satıcıları, müşteri bile bulakta zorlandıklarını kaz pazarına "Altın Kaz Film Festivali"nin canlılık getireceğine ve Kars kazının tanıtılacağına inanıyor. Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun kazı tanıtmak amacıyla festivale kaz ismini koyduğunu da belirten satıcılar, festivale gelen film yıldızlarına kaz ikram edeceklerini söyledi. Kaz satıcıları Başkan Alibeyoğlu'ndan ayrıca, kaz pazarı için kent merkezine yakın bir alanda yer verilmesini istedi.

Kazın tanesini 25-45 YTL arası fiyatlarla satan satıcılar, kentteki kaz sayısının yeterli olmadığını söyleyerek, İl Tarım Müdürlüğü'nün yasak koymasıyla dışarıdan kaz getiremediklerinden de yakındı. Kaz satıcılarından Aziz Nesin, önceki yıllarda kentte 3 binin üzerinde kaz satıldığını son yıllarda ise bu oranın binin altına düştüğünü kaydederek, "Geçimimizi sağlayamıyoruz. 10 nüfusa bakıyorum. İşsizim, ekmek paramı zor kazanıyorum" dedi.

Satıcılar ayrıca, 1 yıldır işlerine durgunluk getiren kuş gribine de değinerek, Kars'ta kuş gribine rastlanmadığını fakat büyük derecede etkilendiklerini vurguladı.