Kadınlar Teröre Karşı Buluşacak

Kadınlar Teröre Karşı Buluşacak

Kadın Kuruluşları, "Teröre Karşı Kadın Buluşması" Başlığı Altında Bir Araya Gelerek, Dinsel ya da Etnik Farklılıkları Bahane Edip İkilik Çıkarmak İsteyenlere Karşı Ülkeyi ve Çocukları Koruma Kararlılığında Olduklarını Bildirdiler.

Kadınlar Teröre Karşı Buluşacak

Kadın kuruluşları, “Teröre Karşı Kadın Buluşması” başlığı altında bir araya gelerek, dinsel ya da etnik farklılıkları bahane edip ikilik çıkarmak isteyenlere karşı ülkeyi ve çocukları koruma kararlılığında olduklarını bildirdiler.

Konuyla ilgili basın toplantısına, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Avukat Nazan Moroğlu, Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Avukat Şenal Sarıhan, İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Aydeniz Alisbah Tuskan katıldı.

Av. Nazan Moroğlu, Türkiye’de doğan her çocuğun kendi evlatları olduğunu dile getirerek, “Onları bağımsız bir ülkede kardeşçe yaşasınlar diye doğurduk. Bu ülkenin her karış toprağında emeği olan, biz bu ülkenin yarısı olan kadınlar, vatanımızda şiddet, kavga, kan, gözyaşı istemiyoruz” dedi. Dünyaya hükmetmek isteyen güçler için terörün bir araç, teröristin ise bir maşa olduğunu ifade eden Moroğlu, kadınlar olarak iktidar ve parlamentodakilere seslendiklerini söyledi. Moroğlu Türkiye’nin Türkiye’den yönetilmesi çağrısında bulunarak, terörle mücadele ve Türkiye’nin bütünlüğünü korumak için terörü destekleyen ülkelerden icazet alınmaması uyarısında bulundu. Doğu ve Güneydoğu’nun da sevgi ve refaha hakkı olduğunu belirten Moroğlu, “Terörle mücadelenin yalnız silahla olmadığını, ulusal geliri arttırılmış ve hakça bölüşülmüş bir ülkede barışın temellerinin sağlam olacağını unutmayınız” diye konuştu.

Kadın, erkek eşitliği için verilen mücadelenin şimdi ülke sorunlarına yönlendirileceğini kaydeden Moroğlu, Türkiye’nin çıkarları için, ülkeyi yönetenlerin bunun bilincinde olmaları ve Genel Kurmay’ın açıklamalarına özenle kulak vermeleri gerektiğini dile getirdi. Moroğlu, DTP Milletvekili Fatma Kurtulan ile ilgili bir soruya ise, “Türkiye'de hukuk kuralları tam olarak işlerse, eşi dağda kendisi Meclis'te ülkenin bölünmesine yönelik girişimlerde bulunulabilinir mi?” sorusuyla karşılık verdi.

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Aydeniz Alisbah Tuksan da, “Ülkenin bölünmesine yönelik girişimlerde bulunduğunu düşündüğümüz kişilere, bizim vergilerimizle maaş verilmesini istemiyoruz” dedi.