İstanbul: Necla Hibetullah Sultan, Madrid'de Vefat Etti - Haberler
Haberi Paylaş

İstanbul: Necla Hibetullah Sultan, Madrid'de Vefat Etti

İstanbul: Necla Hibetullah Sultan, Madrid'de Vefat Etti
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Sultan Vahideddin ve Halife Abdülmecid Efendinin Torunu Necla Hibetullah Sultan, 80 Yaşında Madrid'de Vefat Etti.

Sultan Vahideddin ve Halife Abdülmecid Efendinin torunu Necla Hibetullah Sultan, 80 yaşında Madrid'de vefat etti.

Bir müddettir hasta olan Necla Hibetullah Sultan, Osmanlı hanedan üyelerinin yurt dışına gönderilmesinden 2 yıl sonra 15 Mayıs 1926 tarihinde Fransa'nın Nice kentinde doğdu. İlginç bir tesadüf eseri olarak aynı gün büyükbabası Sultan Vahideddin İtalya'nın San Remo kentinde vefat etmişti. Necla Hibetullah Sultan, 1938'de Fransa'dan Mısır'a geldi. 1943 yılında Mısır hanedanından Prens Amr İbrahim ile evlendi. 1953 yılında İsviçre'ye yerleşen Sultan'ın 1951 Kahire doğumlu ve Madrid'de yaşayan Osman Rifat isminde bir oğlu bulunuyor.

Necla Hibetullah Sultanın babası Ömer Faruk Efendi, Sultan Abdülaziz'in torunu ve son halife Abdülmecid Efendi'nin oğluydu. Ömer Faruk Efendi, Sultan Vahideddin'in kızı Rukiye Sabiha Sultan ile Yıldız Sarayı'nda 1920'de evlenmişti. Bu evlilikten hem babası ve hem de annesi Osmanlı hanedan üyesi olan Necla Hibetullah Sultan ile ablaları Fatma Neslişah ve Zehra Hanzade Sultanlar doğdu. 1921 doğumlu Fatma Neslişah Sultan halen sağ ve İstanbul'da Ortaköy'de yaşıyor.

Edinilen bilgiye göre, Necla Hibetullah Sultanın cenazesi İstanbul'a getirilerek annesi ve ablasının da metfun bulunduğu Rumelihisarı'ındaki Aşiyan Mezarlığı'na defnedilecek.

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title