İşsizin 1.3 Milyar YTL'si Gap İçin Hazine'ye Gitti

İşsizin 1.3 Milyar YTL'si Gap İçin Hazine'ye Gitti

16.07.2008 02:17 | Son Güncelleme: 16.07.2008 02:17
İşsizin 1.3 Milyar YTL'si Gap İçin Hazine'ye Gitti

Türkiye İş Kurumu (İş -Kur) Genel Müdürü Namık Ata, Güneydoğu Anadolu Projesi (Gap) ve Bölgesindeki Yatırımların Tamamlanması Amacıyla Bu Yıl İçin İşsizlik Fonundan İstenilen 1.3 Milyar YTL'yi Hazine'ye Aktardıklarını Açıkladı.

Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) Genel Müdürü Namık Ata, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve bölgesindeki yatırımların tamamlanması amacıyla bu yıl için işsizlik fonundan istenilen 1.3 milyar YTL’yi Hazine’ye aktardıklarını açıkladı.

Ata, parayı 30 Haziran’a kadar 2 taksit halinde verdiklerini söyledi. Ata, bu kapsamda 2009 yılından itibaren 5 yıl süreyle fonun toplam faiz gelirinin 4’te 1’ini aktaracaklarını, faizlerin durumuna ve oranlarına göre değişecek bu rakamın da her yıl 1.3 ile 1.5 milyar YTL arasında olacağını öngördüklerini belirtti.

Denetleyemeyiz

Paranın nereye harcandığını denetleme yetkilerinin söz konusu olmadığını belirten Ata, paranın geri dönüşünün de projeler tamamlandıktan sonra yine Bakanlar Kurulu’nun belirleceği bir plan çerçevesinde olacağını söyledi. GAP’ın finansman sıkıntısı çözüldüğü için 5 yılda biteceğine inandığını ifade eden Ata, "GAP kapsamındaki sulama projelerinin gerçekleşme oranının şu an yüzde 15 civarında. Bunun yüzde 100’lere gelmesi halinde yaklaşık 1 milyon insanın tarım kesiminde istihdam edileceği öngörülüyor" dedi.

İnternetten başvuru

Öte yandan kurumun, internet aracılığıyla işçi ve iş bulma hizmeti imkanı getirdiğini de anlatan Namık Ata, "İşsizim diyen herkes internet aracılığıyla portalımıza üye olabilecek. Bu şekilde kuruma gelmeden bulundukları il, ilçe ya da köyden kaydını yaptırabilecek" diye konuştu. Bu sistemin hem işsizler hem de işverenler açısından çok yönlü bir faydası olacağını savunan Ata, böylece iş arayanların mesleki eğitim düzeyi, yaşı, istihdamdaki geçmişini, askerlik durumunu içeren profilinin belirlenebileceğini kaydetti. İş-Kur’da ayrıca "açık işler havuzu" oluşturmak istediklerini de belirten Ata, "Böylece tüm işsizlerin ilk müracaat edeceği kapı İş-Kur olacak. Kamu zorunlu, özel sektör ihtiyari olarak havuzdan yararlanacak. İşsiz kapı kapı dolaşmayacak" diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title