İki Çocuğun Midesinden Mıknatıs Çıkarıldı

İki Çocuğun Midesinden Mıknatıs Çıkarıldı

Mıknatıslarla Oynarken Yutan 8 Yaşındaki G.A. ile 9 Yaşındaki A.K'nin Midelerinden Mıknatıslar Çıkarılırken, Uzmanlar Aileleri ve Oyuncak Satıcılarını Bu Konuda Uyardı.

İki Çocuğun Midesinden Mıknatıs Çıkarıldı

Piyasada ucuza satılan ve stres mıknatısı diye adlandırılan oyuncaklar çocuklar için tehlike saçıyor. Mıknatıslarla oynarken yutan 8 yaşındaki G.A. ile 9 yaşındaki A.K'nin midelerinden mıknatıslar çıkarılırken, uzmanlar aileleri ve oyuncak satıcılarını bu konuda uyardı.

Mıknatıslı oyuncakları yutan çocuklar, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Beslenme bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda Özgenç tarafından tedavi edildi. Çocuklardan birinin mıknatıslı stres toplarından ikisin birden yuttuğu ve iki parçanın midede birleşmesi sonucu endoskopinin daha zor şartlarda gerçekleştiğini belirten Dr. Funda Özgenç, "Son zamanlarda iki çocuğumuzun midesinden stres mıknatısı adı verilen iki yabancı cisim çıkardık. Bunlar piyasada çok ucuza satıldığı için kolayca ulaşılabiliyor. Ailelerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor. Bunların piyasadaki satışına da bir denetim getirilmeli" dedi. Söz konusu cisimlerin endoskopik olarak çıkarılmasının mümkün olmadığı durumlarda cerrahi müdahalenin gerekli olduğunu kaydeden Doç.Dr.Özgenç, "Stres mıknatısı adı verilen cisim çok kaygan olduğu için yutulması çok kolay ve vücut içinde çabuk ilerliyor. Bu nedenle hasta yarı uyanık vaziyette iken endoskop yardımıyla mideye girerek, sözkonusu cisimleri çıkartıyoruz. Ancak bazı vakalarda cerrahi müdahale zorunlu olabilmektedir" dedi. Kliniklerinde özellikle 2-5 yaş grubundaki çocuklarda para, çengelli iğne, saat ve oyuncak pilleri, saç tokaları yutulması gibi durumlarla karşılaştıklarını açıklayan Doç.Dr.Özgenç, "15-16 yaş grubundaki kız çocuklarında da toplu iğne yutulması gibi durumlarla sıkça karşılaşıyoruz. Özellikle toplu iğne çok çabuk yürüdüğü için cerrahi müdahale gerekmekte" diye konuştu.

(YB-Mİ-

(YB-Mİ-)

24.08.2007 14:51 TSİ