Iğdır'da Hayvancılara Ücretsiz Damızlık Koç Dağıtıldı

Iğdır'da Hayvancılara Ücretsiz Damızlık Koç Dağıtıldı

Iğdır Tarım İl Müdürlüğü Tarafından Hazırlanan 'Damızlık Koç' Dağıtımı Projesi Kapsamında 15 Çiftçiye 2'şer Damızlık Koç Dağıtıldı.

Iğdır'da Hayvancılara Ücretsiz Damızlık Koç Dağıtıldı

Iğdır Tarım İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Damızlık Koç' dağıtımı projesi kapsamında 15 çiftçiye 2'şer damızlık koç dağıtıldı.

Tarım İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Damızlık Koç' dağıtımı projesi kapsamında programın kura çekilişleri Tarım Müdürlüğü tarla bitkileri istasyonunda düzenlendi. Bir konuşma yapan Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, "Iğdır'ın kurtuluşu tarım ve hayvancılıktadır. Bu da ancak usulüne uygun, modern tarım ve hayvancılıktadır. Bunun dışında yapılan çalışmalar kardan çok zarar getirecektir. Maalesef bu ahırlar temiz değil. Tarlalar, bahçeler bakımsız. Siz hayvanlarınıza iyi bakarsanız onlar da size iyi süt ve et verir" dedi.

Tarım İl Müdürlüğü olarak hayvancılığı geliştirmek için çeşitli projeler hazırladıklarını belirten Tarım İl Müdür Vekili Aysel Ağayar ise, "Bu projelerden biriside damızlık koç projesidir. İlimizde hayvanlarımızın verimleri düşüktür. Bu amaçla küçükbaş hayvancılıkta ırk ıslahına yönelik olarak bakanlığımız tarafından 2006-2010 yılları arasında uygulanacak olan küçükbaş hayvan ıslah projesi kapsamında, ilimiz Karaçomak ve Karahacılı köylerinden her yıl farklı çiftçilere olmak üzere kişi başına 2 adetten 15 çiftçimize toplam 30 adet ivesi ırkı damızlık koçlar bedelsiz olarak verilecektir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından koçlar kura çekilerek çiftçilere dağıtıldı ve program sona erdi.

(İA-BA-OK-Y)

Kaynak: İHA