HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI HABERLERİ

Hazine Müsteşarlığı Haberleri

Hazine Müsteşarlığı haber, Hazine Müsteşarlığı son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hazine Müsteşarlığı - 1.9.2020
Euroclear ve TEB'den yabancı yatırımcıya büyük kolaylık
Euroclear ve TEB, yaptıkları iş ortaklığı ile yabancı yatırımcılara Türk menkul kıymetlerinde takas kolaylığı sağlayacak. TEB açıklamasına göre, Avrupa'nın ve dünyanın önde gelen uluslararası takas ve saklama kuruluşlarından Euroclear, TEB'i Türkiye'deki tek iş ortağı olarak seçti. Buna göre TEB, 20 Temmuz'dan itibaren Euroclear üzerinden hizmet alan yurt dışı yerleşik kurumsal yatırımcıların Türk sermaye piyasalarında gerçekleştireceği Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketi tarafından ihraç edilen kira sertifikaları işlemlerinin takas ve saklama işleyişinden sorumlu oldu.
Hazine Müsteşarlığı - 20.8.2020
TEB, Euroclear'ın Türkiye'deki çözüm ortağı oldu
Buna göre, TEB, Euroclear'ın Türk sermaye piyasalarında müşterilerinin gerçekleştireceği Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketi tarafından ihraç edilen kira sertifikaları takas ve saklama işlemlerinin operasyonel işleyişinden sorumlu hesap işleticisi olacak.
Hazine Müsteşarlığı - 16.7.2020
SPK haftalık bülteni
Ziraat Sigorta ve Halk Sigorta'nın tüm aktif ve pasifleriyle birlikte bir bütün halinde devralınması suretiyle Güneş Sigorta bünyesinde birleşilmesi için hazırlanan duyuru metnine kurulca onay verilmesi talebinin olumlu karşılanmasına kararlaştıran SPK ayrıca "II-13.1 Sayılı Kaydileştirilen Sermaye Piyasası Araçlarına İlişkin Kayıtların Tutulmasının Usul ve Esasları Hakkında Tebliğin (II-13.1) (Kaydileştirme Tebliği) 12/A maddesi kapsamında Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) nezdinde açılacak toplu hesaplarda Devlet İç Borçlanma Senetlerinin (DİBS) yanı sıra Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketi tarafından ihraç edilen kira sertifikalarının da 20 Haziran 2019 tarihli ve 36/831 sayılı kurul kararı ile DİBS'ler için belirlenen esaslar geçerli olacak şekilde tutulabilmesi amacıyla; Kurul Karar Organının i-SPK.
Hazine Müsteşarlığı - 27.5.2020
Bakan Albayrak ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu (2)
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak'ın "sosyete" söylemine karşı Albayrak, babasının kendi imkanlarıyla 2 oğlunu bir noktaya getirdiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Köyden çıkmış gelmiş, bugün 80 yaşına gelmiş bir adamın oğlu olarak ben sosyete olacağım, 7 ceddi 7 sülalesi dedesi, babası, amcası bakanlıklardan milletvekilliklerine kadar devletin bütün imkanlarını kullanacak, peki bu insanlar ne olacak. Babam bizi kimseye minnet etmeden kendi imkanlarıyla yetiştirdi. Bu çelişki bu siyasetin çukur seviyeyesine inmeyi zul addediyorum. Bizi babamız şöyle yetiştirdi, Allah'tan başka hiç kimseye minnet etmeyip kimseye de dayanmayacağız." "Yüzde 12 faizle 30 yıl ödemeli dolar kredisi alınmış" Bakan Albayrak, Öztrak'ın Hazine Müsteşarlığı yaptığı dönemde yüzde 12 faizle 30 yıl ödemeli dolarla kredi aldığını anımsatarak, "Hala onun faizlerini ödüyoruz.
Hazine Müsteşarlığı - 31.3.2020
Bulgaristan hükümeti borç arayışında
Goranov, ülkenin 2020 bütçesinde öngörülen 2,2 milyar levalık (1,1 milyar avro) gerekli borcun yanı sıra Hazine Müsteşarlığı'nın çıkaracağı devlet tahvili ile 7,8 milyar leva daha borç alınacağını bildirdi.
Hazine Müsteşarlığı - 4.2.2020
Gana'nın cedisi ABD dolarına karşı en çok güçlenen para birimi oldu
Batı Afrika ülkelerinden Gana'nın yerel para birimi olan cedi, bu yıl dolar karşısında dünyanın en çok değer kazanan para birimi oldu. Bloomberg haberine göre, Afrika'nın en büyük kakao üreticisi olan Gana'nın yerel para birimi cedi geçen yıl yüzde 13 zayıflarken, 2020'de 3,9 değer kazandı. Gana Cumhuriyeti Bankası Hazine Müsteşarlığı Başkanı Nana Yaa Faakye, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, geçen ay Çin'de ortaya çıkan koronavirüs ve Çin'in yeni yılın kutlamalarının ticareti ve seyahati azalttığını, bu durumun da Ganalı ithalatçıların döviz talebini azalttığını belirtti.
Hazine Müsteşarlığı - 27.11.2019
Albayrak: "(Hazine destekli kredi garanti uygulaması) Kredi hacmi 367 milyar liraya ulaştı"
Komisyonda, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı, Kamu İhale Kurumu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Türkiye İstatistik Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Yatırımcı Tazmin Merkezi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sayıştay raporu ele alınacak.
Hazine Müsteşarlığı - 27.11.2019
2020 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda
Komisyonda, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı, Kamu İhale Kurumu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Türkiye İstatistik Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Yatırımcı Tazmin Merkezi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sayıştay raporu ele alınacak.
Hazine Müsteşarlığı - 5.7.2019
Babacan'a FETÖ incelemesinde, 'soruşturmaya yer olmadığı' kararı
Eski Hazine Müsteşarlığı çalışanı Ali Ç, eski bakan Ali Babacan'ın, bakanlık yaptığı dönemlerde bürokrat atamalarında FETÖ/PDY üyelerine öncelik verdiği ve örgüte bilerek, isteyerek yardım ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.
Hazine Müsteşarlığı - 2.7.2019
TMSF mevduata sigorta limitini 150,000 liraya yükseltecek
Açıklamada, "TMSF, tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla mevduatı ve katılım fonlarını sigorta etmektedir. Sigorta limiti enflasyon oranı ön planda olmak üzere çeşitli kriterler dikkate alınarak belli periyotlarda gözden geçirilmektedir. Bu çerçevede yapılan etki analizi sonucunda '100 bin TLlik sigorta limit tutarının '150 bin TL'ye çıkartılmasının faydalı olacağı sonucuna ulaşılmıştır" denildi ve şu bilgiler verildi: "Sigorta limitinin 150 bin liraya çıkartılması halinde ise Mevduat Sigortacılığı Rezervi'nin sigortalı mevduatı karşılama oranı yüzde 6.9'a düşüyor. Böylece sigorta rezervinin güçlendirilmesi amacıyla mevduat ve katılım bankaları tarafından Kurumumuza ödenen sigorta prim oranlarında da yeni bir düzenleme ihtiyacı ortaya çıkıyor. " TMSF'ye 1994-2016 yılları arasında devrolan 26 bankanın kamuya maliyeti anapara itibarıyla yaklaşık 31.5 milyar dolar olduğu belirtilen açıklamada, "TMSF tarafından yürütülen geri kazanım çalışmaları kapsamında 31 Mart itibarıyla, 23.1 milyar dolar tahsilat tutarına ulaşıldı. TMSF tarafından gerçekleştirilen 23.1 milyar dolarlık tahsilat içerisinden bugüne kadar Hazine Müsteşarlığı'na 12.
Hazine Müsteşarlığı - 24.5.2019
ABD'de 20 dolarlık banknotların basımında ırkçılık engeli
ABD Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ön yüzünde köleliğe karşı çıkan siyahi halkın simgelerinden Harriet Tubman'ın resminin yer aldığı 20 dolarlık banknotların piyasaya çıkış tarihi ertelenirken, yeniden düzenlenmesi için 10 yıllık bir süre verildi.
Hazine Müsteşarlığı - 5.4.2019
Hazine Nakit Gerçekleşmeleri Açıklandı
Hazine Müsteşarlığı, 2019 yılı Mart ayına ilişkin 'Hazine Nakit Gerçekleşmeleri'ni açıkladı.
Hazine Müsteşarlığı - 12.3.2019
Yatırım Fonları Tebliğine Türkiye Varlık Fonu da Katıldı
Aynı bend değişiklik öncesi, "Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı ve ipotek finansmanı kuruluşları tarafından ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçları için bu fıkrada yer alan sınırlamalar uygulanmaz.
Hazine Müsteşarlığı - 27.2.2019
Emlak Katılım Bankası, Riskli Binaların Güçlendirilmesini Hızlandıracak"
Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur yaptığı yazılı açıklamada, 18 yıl aradan sonra Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın faaliyet izni almasının sadece sektör için değil, ülkemiz için de önem teşkil ettiğine dikkati çekti. Timur, deprem tehlikesine karşı riskli yapıların güçlendirilmesinin, ada ve mahalle bazında kentsel alanların dönüştürülmesi için yerel yönetimlere yönelik projelerin finansmanına yeni yöntemler üreteceğini ifade etti. Ülkemizde yılda 300 bin konutun dönüşmesinin hedeflendiğini belirten Timur, hem konut geliştiricilerin hem de tüketicilerin finansmana ulaşımının kolaylaşması ve finansmanın çeşitlenmesinin işlerin daha da hızlı yürütülmesi adına önemli olduğuna işaret etti. Timur, yeni kurulan bankanın özellikle gayrimenkul sektörüne her türlü nakdi ve gayri-nakdi finansman sağlayabilecek yeterlilikte olduğunu vurguladı. Bankanın, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve kuruluş birlikleri nezdinde oluşturulan bir sözleşme kapsamında piyasa yapıcılığı üstlenebiliyor olmasının kıymetli olduğunu belirten Timur, bu durumun sektörde yeterlilik sahibi markaların ayrışmasını, sektörü daha da güçlü hale getireceğini ifade etti.
Hazine Müsteşarlığı - 12.12.2018
Yeni Yılda Trafik Sigorta Primlerinde Artış Olmayacak
Hazine Müsteşarlığı, Ocak 2019'da trafik sigorta primlerinde artış olmayacağını duyurdu.
Hazine Müsteşarlığı - 7.12.2018
Hazine Nakit Gerçekleşmeleri Açıklandı
Hazine Müsteşarlığı, 2018 yılı Kasım ayına ilişkin 'Hazine Nakit Gerçekleşmeleri'ni açıkladı.
Hazine Müsteşarlığı - 22.11.2018
2019 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda
Albayrak, mülga Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı ile bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarının 2017 Yılı Kesin Hesabına ilişkin de "2017 yıl sonu itibarıyla 176,6 milyar lira olan Maliye Bakanlığı bütçesinin 176,3 milyar lirası kullanılmıştır.
Hazine Müsteşarlığı - 8.11.2018
Ege Sigorta Acenteleri Derneği Kuşadası'nda Buluşuyor
Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Ersoy Kocamanoğlu, Kuşadası Amara Sealight Otel'de düzenlenecek etkinliğe 300 civarında acente temsilcisinin katılım beklediğini belirterek, "Etkinliğimize üyelerimiz dışında üst düzey katılım gerçekleşecek. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı, Quick Sigorta Üst Yöneticisi Levent Uluçeçen, Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, Tarsim Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu SAİK Başkanı Levent Korkut, TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi etkinliğimizde katılacak.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Hazine Müsteşarlığı Haberleri | Hazine Müsteşarlığı Haber - Haberler - Hazine Müsteşarlığı haberleri, son dakika hazine müsteşarlığı haber ve gelişmeleri burada. İstifası kabul edilen Berat Albayrak, 5 yılda iki farklı bakanlık görevini yürüttü! İşte icraatları.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.12.2020 03:21:19. #1.14#
title