Haldun Taner Kabare Dün Bugün"

Haldun Taner Kabare Dün Bugün"

Zeliha Berksoy'un yönetmenliğini üstlendiği "Haldun Taner Kabare Dün Bugün" isimli müzikal kabare izleyiciyle buluştu.

Haldun Taner Kabare Dün Bugün

Zeliha Berksoy'un yönetmenliğini üstlendiği "Haldun Taner Kabare Dün Bugün" isimli müzikal kabare izleyiciyle buluştu.


Gazeteci, öğretim üyesi, tiyatro ve öykü yazarı Haldun Taner'in 100. doğum yılı nedeniyle yazarın oyunlarından derlenen ve Tiyatro 2000 tarafından hazırlanan kabare, "28. Yıl ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları" kapsamında, Enka İbrahim Betil Oditoryumu'nda sahnelendi.


Oyun öncesi AA muhabirine açıklama yapan Prof. Dr. Zeliha Berksoy, Haldun Taner'le çok yakın bir dostluklarının olduğunu belirterek, "Çok eğlenceli bir oyun. Elli yıl önce yazılmış ama izleyici bu oyunda bugünü bulacak. Her şeyiyle çok güncel bir oyun. Oyunları yeniden elden geçirildi. Belli sahneler seçilerek bir bütün haline getirildi. Hepsi o kadar güzel ki seçmekte zorlandık.Aşka dair, politikaya dair, eğitime dair çok anlamlı sahneler var" dedi.


Müziklerin de özenle seçildiğini aktaran Berksoy, şunları söyledi:


"Haldun Taner, tiyatro ve öykü yazımında uluslararası bir değere sahip çok büyük bir yazarımız. Hiçbir oyununun eskimediğini görüyoruz. Bizim oyunda da sanki dün yazılmış gibi bir his oluşuyor. Esprileri çok ince ve düşündürücü, yüksek entelektüel zeka eseri. Haldun Taner, doyumsuz bir oyun ve öykü yazarıdır. Yeni kuşaklar tarafından okunmasını isteriz."


"Argümanı hiç solmamış, hala ilk ateşinde olan düşü sahneye taşıdık"


Oyunda rol alan isimlerden Erdem Akakçe ise Haldun Taner'i iyi anlamak gerektiğine vurgu yaparak, "Aşina olanlar biraz eskileri yad edecek ve yeni izleyici de Haldun Taner'i tanıma fırsatına erişecek. Belki bir kişinin, bu oyunlardan birinin tamamını okumasına vesile oluruz. Sahnede, harman yapılan 4 oyun içerisinde bir 'dün bugün' durumu olacak. Dünden bugüne aslında hiçbir şeyin değişmediğini görecek izleyici. Bugün bile geçerliliğini yitirmeyen, argümanı hiç solmamış, hala ilk ateşinde olan düşü sahneye taşıdık" ifadesini kullandı.


İlter İşsu, Yalçın Turan, Arif Erkin gibi müzisyenlerin eserleriyle katkı sağladığı kabarede, Haldun Taner'in "Keşanlı Ali Destanı", "Vatan Kurtaran Şaban", "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" ve "Günün Adamı" oyunlarından pasajlar yer alıyor.


Işık tasarımını Yakup Çartık'ın, dekor tasarımını Emrah Kürekçi'nin üstlendiği "Haldun Taner Kabare Dün Bugün"ün koreografisi ise Nil Berkan'a ait.


Alayça Öztürk, Selin Zafertepe, Utku Çorbacı, Uğur Arda Başkan, İpek Gülbir ve Can Yılmaz'ın da rol aldığı kabareye, Malik Hakçe yönetimindeki orkestra eşlik ediyor.

Kaynak: AA