Haberler

Zatürre nedir, belirtileri neler? Zatürre bulaşıcı mı?

Güncelleme:

Zatürre, solunum sistemini etkileyen ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Peki, zatürre nedir, neden olur, belirtileri nelerdir ve bu hastalık bulaşıcı mıdır?

Zatürre, genellikle bakteri, virüs veya mantarların solunum sistemine girmesiyle oluşan bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Pnömokok bakterisi en yaygın zatürre nedenlerinden biridir. Diğer etkenler arasında Haemophilus influenzae, Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae gibi mikroorganizmalar da bulunabilir. Ayrıca, solunum sistemini zayıflatan başka hastalıklar, bağışıklık sistemini etkileyen durumlar ve sigara içmek gibi faktörler de zatürre riskini artırabilir.

ZATÜRRENİN BELİRTİLERİ NELER?

Ateş ve Titreme: Yüksek ateş ve vücut titremeleri, zatürre belirtilerindendir.

Öksürük: İlk başta kuru öksürük daha sonra balgamla birlikte görülebilir.

Nefes Darlığı: Solunum zorluğu veya hızlı nefes alıp verme, zatürrenin ciddi belirtilerindendir.

Göğüs Ağrısı: Göğüs bölgesinde şiddetli ağrı veya rahatsızlık hissi zatürrenin belirtilerinden biri olabilir.

Halsizlik ve Yorgunluk : Genel bir halsizlik, enerji kaybı ve yorgunluk hissi zatürreyle ilişkilendirilebilir.

ZATÜRRE BULAŞICI MI?

Zatürre bulaşıcı bir hastalıktır. Enfekte kişinin öksürmesi veya hapşırdığında ortaya çıkan damlacıklar, virüs veya bakteriyi başkalarına bulaştırabilir. Dolayısıyla, hasta kişilerle doğrudan temas veya aynı ortamı paylaşmak, zatürre bulaşma riskini artırabilir. Özellikle zatürre belirtileri gösteren kişilerin izole edilmesi ve uygun tedaviye başlanması önemlidir.

ZATÜRRE BULAŞICI MI?

Zatürre, erken teşhis ve tedavi ile genellikle kontrol altına alınabilir. Ancak, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde veya ileri yaş gruplarında daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hijyen kurallarına uymak, zatürre riskini azaltmada önemli adımlardır.

Haberler.com / Erkut Calikoglu - Gündem

Gündem Sağlık Yaşam Haberler

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Bakmadan Geçme

İspanya, Filistin'i resmen tanıdı mı? İspanya Başbakanı Pedro Sanchez açıklama yaptı mı, ne dedi? İsrail'i destekleyen markalar hangileri? Türkiye'de satılan İsrail markaları tam liste İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 28 Mayıs | Baraj doluluk oranı yüzde kaç? İstanbul baraj doluluk oranı! 29 Mayıs Çarşamba günü toplu taşıma ücretsiz mi? 29 Mayıs'ta okullar tatil mi? Süleymaniye Camii Mimar Sinan'ın hangi eseri? Süleymaniye Camii ne zaman yapıldı, özellikleri neler? Süleymaniye Camii hakkında bilgiler… Mersin tavuğa tecavüz olayı ne, ne oldu? Tavuğa tecavüz eden kim, tutuklandı mı? ALMANYA-TÜRKİYE Milletler Ligi maçı ne zaman? Filenin Sultanlarının 2. Hafta maçları başladı mı? #127952 3 günde öldüren EBOLA VİRÜSÜ ne, nasıl bulaşır? Çinli bilim insanları geliştirdi! #129440 Zekât kimlere farzdır? Geçerli olmasının şartları nelerdir? Tavuğa tecavüz etti! Olay nerede oldu? Şahıs tutuklandı mı? TYT AYT 2024 DENEME SINAVI SONUÇLARI! #9997 YKS deneme sınavı sonuçları açıklandı mı, nereden öğrenilir? İşte sorgulama ekranı! Merdiven boşluğunda ipe asılı halde ölü bulundu! Olay ne, nerede oldu? FETÖ firarisi AKIN İPEK'İN YALISI satışa çıktı mı, ne kadar? Koza-İpek Holding'e ait BEYAZ KÖŞK ne kadara satılıyor, kaç TL? Vekâlet yoluyla hac yapılabilir mi? Şartları nelerdir? CRİSTİANO RONALDO GOL REKORU KIRDI! #129349 Ronaldo Suudi Ligi'nde kaç gol ile rekor kırdı? Cristiano Ronaldo kaç gol attı? #9917
Çinli bilim insanları sahte Ebola virüsü geliştirdi! Bulaştığı kişileri 3 günde öldürüyor

Çinli bilim insanları sahte Ebola virüsü geliştirdi! Bulaştığı kişileri 3 günde öldürüyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title