Gürcistan-rusya Gerginliği

Gürcistan-rusya Gerginliği

Gürcistan, 2 Gün Önce Abhazya'ya Giren Rusya Savunma Bakanlığı'na Bağlı Birliklerin Bir An Önce Geri Çekilmesini İstedi.

Gürcistan-rusya Gerginliği

Gürcistan, 2 gün önce Abhazya'ya giren Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı birliklerin bir an önce geri çekilmesini istedi.

Gürcistan, Rusya'nın Abhazya'da görev yapan Rus Barış Gücü'ne takviye olarak gönderilen birliklerinin geri çekilmesini istedi. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Gürcistan yönetimine bilgi vermeden ve onay almadan Abhazya'daki Rus silahlı birliklerinin arttırılmasının kabul edilemez olduğu belirtildi. Rusya, 2 gün önce Gürcistan'ın Abhazya'ya olası saldırısını önlemeyi amaçladıkları iddiasıyla binden fazla asker, tank ve zırhlı araçlarla Abhazya'daki Rus Barış Gücü'nü takviye etmişti.

Öte yandan, Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili, Rusya'nın Gürcistan'a uyguladığı "saldırgan" politikasını kınayarak, Abhazya anlaşmazlığının barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra patlak veren Gürcü-Abhaz savaşının ardından 1994 yılında Rusya'nın desteği ile Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Abhazya, Rusya'nın himayesi altında fiili bağımsız devlet olarak varlığını sürdürmekte. Savaştan sonra 250 bin Abhazyalı Gürcü evlerini terk etmek mecburiyetinde kalarak Gürcistan topraklarına sığınmıştı. Dünyada hiçbir devlet tarafından tanınmayan Abhazya'da nüfusun tamamına yakını Rus pasaportu taşıyor. Gürcistan ise Abhazya'yı kendi toprak bütünlüğü içerisinde bir özerk cumhuriyet olarak kabul ediyor.

(ZT-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA