Haberi Paylaş
Yenimahalle Belediyesinden Muharrem Ayı Etkinliği

Yenimahalle Belediyesinden Muharrem Ayı Etkinliği

Güncel Haberler

Yenimahalle Belediyesi, muharrem ayını Grup Saye Müzik ve Dans Topluluğu’nun gerçekleştirdiği "Dinmeyen Acı Kerbela” adlı anma programıyla taçlandırdı.

Yenimahalle Belediyesi, muharrem ayını Grup Saye Müzik ve Dans Topluluğu'nun gerçekleştirdiği "Dinmeyen Acı Kerbela" adlı anma programıyla taçlandırdı.

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte vatandaşları Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe ve yönetimi, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu ve belediye meclis üyeleri de yalnız bırakmadı. Semah gösterisi ile start alan etkinlik, Kerbela olayının canlandırılmasıyla devam etti. Semah ve semanın aynı sahneyi paylaştığı görsel şölende Kerbela şehitlerinin canlandırılarak sahneye aktarılması ve deyişler vatandaşlara duygu dolu anlar yaşattı. Gecenin sonunda Başkan Yaşar, ayakta alkışlanan Grup Saye ekibine çiçek takdim etti. Başkan Yaşar, "Kerbela gibi sadece insanlık tarihinin değil İslam tarihinin de en utanç verici olayı yaşanmıştır. Muharrem, sevgili Peygamberimizin 'Benim dünyadaki çiçeğim, reyhanım' dediği, 'cennet gençlerinin efendisi' olarak ifade ettiği Hz. Ali ve Hz. Fatıma'nın ciğerparesi, Hz. Hüseyin Efendimizin ve pek çoğu Ehli Beyt'ten olan 72 kişinin Kerbela çölünde şehadete ulaştıkları tarihtir. Yürekleri yakan bu acı, dünyanın neresinde olursa olsun, mezhebi, meşrebi, kültürü ne olursa olsun, Resul-ü Ekrem'e, ashabına muhabbet besleyen her müminin ortak acısıdır" dedi.

"Kerbela'yı tartışmak yerine Kerbela'dan ders çıkarmalıyız"

Kerbela'dan ders çıkarmak gerektiğine vurgu yapan Yaşar, "Bizlerin sorumluluğu Kerbela'yı tartışmak değil Kerbela'dan ders çıkarmaktır. Hazreti Hüseyin'in bile bile şehadete yürümesinden ders çıkarmak gerekir. 13. yüzyıl öncesinde yaşanmış bir olayın kinini gütmek değil, aldığımız dersleri hayatımıza tatbik etmek gerekir. İmam Hüseyin, yeni Kerbelaların önüne geçmek için kendini feda etmiştir. Şahı Şehid İmam Hüseyin, Yezid ve ordularına karşı 'Düşünün ben neden buradayım' demişti. 'Düşünün' kelimesi o kadar önemli ki, onlar düşünmediler ve göremediler, görmek istemediler; Hazreti Hüseyin'in ölümün, zulmün üzerine üzerine yürüyen inancı ve kararlılığının, erdeminin farkına varamadılar, çünkü düşünmediler. Hazreti Hüseyin, insanlığın zulme, zalimliğe, kötülüğe karşı baş eğmeyen direnişini unutulmaz kılmak için oradaydı ve bu bir tesadüf değildi. Hazreti Hüseyin zulme, haksızlığa biat etmedi, adaletin, iyi ve güzelin yanında durdu ve kendini feda etti" diye konuştu.

Yaşar, program çıkışında salonu dolduran vatandaşlara kendi elleriyle aşure ikram etti. Başkanın elinden aşurelerini alan vatandaşlar Yaşar'a teşekkürlerini dile getirerek, hatıra fotoğrafı çekildi. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Yenimahalle Belediyesi Hüseyin Bin Ali Hz. Hüseyin Fethi Yaşar Politika Güncel Haberler

title