Haberler

Uü Uluslararası Bölüm Başkanı Prof. Arı: "Musul'a Operasyon Düzenleyenlerin Ellerinde Net Bir Proje...

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Musul olayında Türkiye’nin iyi bir duruş sergilediğini belirterek, “Musul’a operasyon düzenleyenlerin ellerinde net bir proje yok. Türkiye kuşku duyduğu için olaya müdahil oluyor“ dedi.

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Musul olayında Türkiye'nin iyi bir duruş sergilediğini belirterek, "Musul'a operasyon düzenleyenlerin ellerinde net bir proje yok. Türkiye kuşku duyduğu için olaya müdahil oluyor" dedi.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, operasyonun maksadını ve operasyonun gerçekleşmesini tetikleyen unsurları İhlas Haber Ajansı'na değerlendirdi. Türkiye'nin herhangi bir komşu ülkenün sınırlanırında gözü olmadığını belirten Arı, "Musul, Misak- Milli sınırları içerisinde. Ancak Türkiye'nin komşu ülkeler ile yapmış olduğu sınır anlaşmaları var. Türkiye bu anlaşmalara sadık. Ahde vefa çerçevesinde bu sınır anlaşmalarına bağlı kalmaya razı. Musul operasyonunu Türkiye iyi niyetli görmüyor. Irak'ı istikrara kavuşturma sebebi yok. Yalnızca IŞİD ile mücadele var. IŞİD'in Irak'taki tehlikesini sonlandırsak bile, 2013 yılına geri döneceğiz. 2013'teki Irak ise çok partili, istikrarsız, otoriter yapılı, Sünnilerin ayrımcılığa maruz kaldığı, şiddetin baş gösterdiği, ölümlerin çok olduğu bir Irak " dedi.

2000'li yılların başından 2010 yılına kadar Şi-Sünni çatışmasından sık sık söz edildiğini belirten Arı, "Çatışmaların lokal anlamda Irak'ta bir karşılığı vardı. El kaide bileşenleri ve Sünni direniş unsurları, bazı Şii köy, kent ve kasabalara saldırıyorlardı. Ancak aynı şekilde Şii unsurlar da Sünni bölgelere saldırı düzenliyorlardı. Karşılıklı bir çatışma söz konusuydu. Coğrafyanın tamamına ilişkin bir kırılma değildi. Şii-Sünni çatışmasının Irak'ın doğasıyla, karakteriyle doğru orantıda olduğu değerlendiriliyordu. Şii-Sünni çatışmasını birileri pazarlıyor olsa da, İslam coğrafyası bunu satın almamıştı" diye konuştu.

İran'ın Amerika tarafından kendisine tanınan jeopolitik alanı fırsata çevirmek istediğini belirten Arı, "İran'ın Amerika ile nükleer anlaşması var. Amerika, bu anlaşmanın mukabilinde, bölgede İran'a bir hareket alanı tanıma sinyalleri vermiştir. Irak'ta 300 bin dolayında Şii milis var ve bunlar İran tarafından eğitildi. Başika'da bulunan 300 dolayındaki Türk askeri abartılırken, 300 bin Şii Milis İran tarafından eğitiliyor. Yani İran, Irak politikasına hakim. Amerika, Irak'ı ve Esad'ı altın tepsiyle İran'ın eline vermiş durumdu" dedi.

Türkiye'nin Şii-Sünni kırılmasından rahatsız olduğu için bölgede bulunduğunu anlatan Prof. Tayyar Arı, "2011 Arap baharına kadar Türkiye bölgedeki bütün unsurlarla eşit ilişki kurabilen bir ülkeydi. Ancak bu yıldan itibaren mezhep çatışmaları ve kışkırtıcı yaklaşımlar çoğaldı. Mağduriyet yaşayanların çoğunun Sünni olması, Türkiye'nin de destek vermesi, Türkiye'yi sanki mezhepçi bir politika izliyormuş görünümüne sevk etti. Irak'ta ne yapmak istedikleri meçhul. PKK unsurlarını o bölgeye sokmak istiyorlar. Musul'u daha karmaşık ve kaotik bir yapı haline dönüştürmek istiyorlar. Bölgenin bir takım enerji kaynakları var, petrol ve doğalgaz rezervi gibi. Amerika merkezli koalisyon diye adlandırdığımız kesimin bunları göz önünde bulundurduğunu Türkiye biliyor. Bu durumu bildiği için de kuşku duyuyor. Oyun net oynanmıyor. Bu karmaşa ve kuşku uyandırıcı politikalar üzerine Türkiye Başika'da olmak zorunda. Çünkü buradan göçler başlayabilir. Musul'dan Suriye'ye doğru, Türkiye'nin kontrol ettiği ve hassasiyet gösterdiği noktalara yeni bir IŞID yayılması gündeme gelebilir. Türkiye bu durumla ilgili Rusya ile istişarelerde bulunuyor. Irak ordusundaki Şii milislerin yapabileceği yeni katliamlara da maruz kalabilir bu bölge. Türkiye bu unsurları ihtimal dahilinde tutuyor. Başika, gerektiğinde operasyon merkezi olarak kullanılacak ve hava unsurlarının indirilebileceği bir yer" diye konuştu. - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Uludağ Üniversitesi Tayyar Arı Türkiye Musul Politika Güncel Haberler

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

Bakmadan Geçme

CUMA MESAJLARI 14 Haziran: En anlamlı, en yeni Cuma mesajları neler? Hadisli ve dualı Cuma sözleri! Kısa, ayetli ve dualı Cuma mesajları hangisi? Survivor kupası altın mı, değeri ne kadar? 14 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 14 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 14 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Ogeday babası kimdir? Survivor Ogeday'ın babasının adı ne, kaç yaşına? #129300 14 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 14 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor kim kazandı, kim şampiyon oldu 14 Haziran Cuma 2024? 14 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 14 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 14 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Survivor şampiyonu kaç para alıyor 2024? HSK atama kararnamesi 14 Haziran Cuma yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! #128220 Karaman bayram namazı saat kaçta 2024? Karaman bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı
İsrail'den Lübnan'a saldırı! Çok sayıda yaralı var

İsrail'den Lübnan'a saldırı! Çok sayıda yaralı var

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title