Haberler

Uluslararası İlişkiler Uludağ Üniversitesi'nde Masaya Yatırıldı

Uludağ Üniversitesi, 9. Uluslararası İlişkiler Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor.

Uludağ Üniversitesi, 9. Uluslararası İlişkiler Kongresi'ne ev sahipliği yapıyor.

Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde iki gün sürecek kongrenin açılışında konuşan Rektör Yusuf Ulcay, küreselleşmenin farklı boyutlar kazanmasıyla birlikte güç mücadelesinin ekonomik alana kaydığına işaret etti. Bu anlayışla yapılan ülkelerarası yeni ittifaklarla birlikte, global ve bölgesel siyaset ve ekonomilerin yeniden kurgulandığını söyleyen Yusuf Ulcay, "Zenginliğin paylaşımı noktasında birbirine zıt bildiğimiz ülkeler müttefik, yakın ilişki içerisinde olduğunu düşündüğümüz devletler de hasım haline gelebiliyor. Bu manzara bizlere bir kez daha göstermektedir ki devletlerarası ilişkilerde dostluklar değil menfaatler belirleyici olmaktadır. Çıkar hesapları ile karışıklık çıkartılarak yangın yerine döndürülen ülkelerde adını bile yeni duyduğumuz terör örgütleri üzerinden bir mücadele yürütülüyor. Birleşmiş Milletler ve NATO gibi küresel barışın ve istikrarın teminatı olarak görmek istediğimiz yapılar ise ne yazık ki bu yangına müdahale edemiyor" dedi.

Türkiye'nin coğrafyadaki bin yıllık varlığı ve bekası açısından tarihinin en kritik süreçlerinden birisini yaşadığını vurgulayan Rektör Yusuf Ulcay, "Jeopolitik olarak Türkiye kadar hassas mevkide olan dünyada çok az ülke var. Bugünü doğru anlayabilmek ve sahnelenmek istenen oyunları okuyabilmek, daha güçlü bir gelecek inşa edebilmek adına büyük önem taşıyor. Karanlık odaklar tarafından düzenlenen terör eylemleriyle ülkemizin uluslararası itibarı ve güvenirlik algısı zedelenmek isteniyor. Güney sınırımızda bir terör koridoru oluşturma girişimleri var. Milli güvenliğimizi temin için kahraman askerimiz sınır ötesi operasyon yürütüyor. Sivil halkın korunması ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesi için uluslararası koalisyonun 3 yıldır yapmadığını ya da yapamadığını Türkiye başarmıştır" diye konuştu.

İİBF Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, 'Türkiye-ABD İlişkilerinde Kırılma Noktaları ve Bölgeye Yansımaları' konulu bir konuşma yaptı. İki ülke arasında yaşanan krizlerin tarihi panoraması hakkında kısa bir özet yapan Tayyar Arı, iki ülkenin krizli bir geçmişe sahip olduğunu ve bundan sonra da yeni krizlerin doğmasının mümkün olduğunu belirtti. 17-25 Aralık ve 15 Temmuz sürecinin ABD'nin bilgisi dışında yapılamayacağının altını çizen Prof. Arı, ABD'de üs kuran ve orada yaşayan FETÖ ele başının birisinin ABD'nin bilgisi dışında böyle yapılanmalara girişemeyeceğine işaret etti.

Türkiye'nin bölgede ABD'ye rağmen yeni politikalar ürettiğini ve başarılı adımlar attığını kaydeden Tayyar Arı, "Türkiye'nin bölgede ABD'yi dışarıda bırakan politikalar üretmesi, ABD'yi rahatsız etti. İran ve Rusya ile yakınlaşılması da yine ABD'de rahatsızlığa sebebiyet verdi. ABD'nin bölgedeki ayrıştırıcı ve istikrarsızlaştırıcı politikasını ısrarla sürdürmek istemesi, Türkiye'yi farklı çözümlere yöneltti. Örneğin İblid operasyonunu eğer ABD yapsaydı, oradaki muhalif unsurlar ve çok sayıda sivil halk tarafından Türkiye'ye ciddi bir göç dalgası başlayacaktı. Bölgedeki ABD politikalarına karşı Türkiye sürekli alternatif üretti. Artık Türk-ABD ilişkilerinde stratejik ortaklık boyutu birbiriyle rekabet eden bir ilişki boyutuna evrildi. ABD, Türkiye'nin kurduğu her türlü ikili ilişkiden rahatsız oluyor. Çünkü Türkiye bu ilişkilerden ciddi askeri, siyasi ve iktisadi kazanımlar elde ediyor. Türkiye, ABD ile ilişkilerine öyle ya da böyle devam edecek. Ancak yeni krizlerle beraber devam edecek. Vize krizi büyük bir mesele değildir. En azından yolun sonu değil. Asıl sorun bana göre taraflar arasındaki çıkar farklılaşmasından kaynaklanıyor. Bu birçok yerde tezahür edecek. İkili ilişkileri zehirleyen temel sıkıntılar FETÖ ve PYD desteği. ABD, bu iki konuda adım atarsa ikili ilişkilerde bir normalleşme bekleyebiliriz, aksi halde ilişkilerin yumuşaması oldukça zor" şeklinde konuştu.

İki gün sürecek kongrede yerli ve yabancı onlarca akademisyen dünyadaki ve bölgedeki politik gelişmeleriyle detaylarıyla ele alacak. - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Amerika Birleşik Devletleri Uludağ Üniversitesi Tayyar Arı Türkiye Politika Güncel Haberler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Bakmadan Geçme

A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? İtalya-Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İtalya-Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Yalova Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yalova Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Uşak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Uşak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tunceli Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tunceli Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tokat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tokat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tekirdağ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tekirdağ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Yozgat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yozgat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Van Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Van Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
Adıyaman'da skandallar zinciri! Doktorla hastanenin kavgası, Hamza bebeğin hayatına mal oldu

Adıyaman'da skandallar zinciri! Doktorla hastanenin kavgası, Hamza bebeğin hayatına mal oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title