Haberler

Sertifikalar Sisteme Girilmedi, Eczacılar Sıkıntılı

Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında 9 Ekim 2015 tarihinde İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Eğitim, Sınav ve Belgelendirme işbirliği protokolü imzalandı.

Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında 9 Ekim 2015 tarihinde İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Eğitim, Sınav ve Belgelendirme işbirliği protokolü imzalandı. Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğinde hazırlanan sertifika programına katılarak başarılı olan işveren veya işveren vekilleri, 10'dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecek.

Sınav sonuçları ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bildirilecek. İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Hizmetlerini üstlenmek isteyen ve sınavı kazanan işveren veya işveren vekilleri İSG-KATİP sistemine internet üzerinden elektronik olarak kendi kayıtlarını yapmaları halinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilecekler. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, "Az tehlikeli işyerleri için uygulama tarihi ertelenmeli" diyerek şunları söyledi:

"AZ TEHLİKELİ İŞYERLERİ İÇİN UYGULAMA TARİHİ ERTELENSİN"

"Tüm İşyerlerinin, özellikle az tehlikeli sınıfta yer alan ve 10'dan az çalışanı bulunan eczanelerimiz, 6 bin 331 sayılı kanunun yayımından sonra 12 Temmuz 2013 tarihinde kabul edilen 6 bin 495 sayılı kanunun 56'ncı maddesi ile yürürlük tarihi 1 Temmuz 2016 olarak belirlenen uygulama ertelenmez ise, 1 Temmuz'dan itibaren ciddi sıkıntılar yaşanacaktır. Sınava girerek almaya hak kazandığımız sertifikalarımız sisteme işlenmediği için mağduriyet yaşamaktayız. Aldığımız duyumlara göre sınav sonuç belgelerinin sisteme girilmesinin 3 ay süreceği söylenmektedir. Sınav için emek veren, çalışan ve bu sınavda başarılı olmuş meslektaşlarımız belgeler girilmediği için kendi işyerlerinin 'İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini' yürütemeyecek duruma düşürülmektedir. Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından sorunumuza çare bulunmasını istiyoruz. Eczanelerimiz, az tehlikeli işyeri sınıfından sayılmakta olup, sınava girerek başarılı olup sertifika almaya hak kazanmış meslektaşlarımızın sertifikaları sisteme işlenmediği için 1 Temmuz tarihinin acilen ileri bir tarihe ötelenmesi gerekmektedir. Eczanelerimizi ve küçük esnafı sıkıntıya sokacak, külfet getiren bu uygulamanın tekrar değerlendirilerek devlet katkısı sağlanması için tedbirlerin alınması sağlanarak makul bir süreye ertelenmesi gerekmektedir."

- Ankara

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Anadolu Üniversitesi Ekonomi Haberler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Bakmadan Geçme

Kurban kesmeden önce ne söylenir, nasıl tekbir getirilir? Kurbanlık keserken nelere dikkat edilmelidir? En yeni ve duygusal Babalar Günü mesajları 2024! Anlamlı ve kısa Babalar Günü sözleri neler? Kurban Bayramı özel sektöre 9 gün tatil mi? Kurban Bayramı tatili toplam kaç gün, 9 gün tatil kimleri kapsıyor? Kurban Bayramı ve Babalar Günü mesajları 2024! En yeni, anlamlı ve ayetli Kurban Bayramı sözleri neler? Kısa ve duygusal Babalar Günü sözleri! Kurban eti buzdolabında saklanır mı? Kurban eti hemen buzdolabına konur mu, ne kadar bekletilir? A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? İtalya-Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İtalya-Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Yalova Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yalova Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Uşak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Uşak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
Adıyaman'da skandallar zinciri! Doktorla hastanenin kavgası, Hamza bebeğin hayatına mal oldu

Adıyaman'da skandallar zinciri! Doktorla hastanenin kavgası, Hamza bebeğin hayatına mal oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title