Haberler

Senegal'de Muhalefete Gözaltı

Abone Ol

Senegal'de seçim yasası değişikliğini protesto etmek isteyen muhalefet liderleri gözaltına alındı.

Senegal'de seçim yasası değişikliğini protesto etmek isteyen muhalefet liderleri gözaltına alındı.

Bazı muhalif liderler ve destekçileri, başkent Dakar'daki Parlamento Binası'na girmek istedi.

Güvenlik güçleri, Soweto Meydanı'ndaki polis barikatını aşmaya çalışan göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Bu arada, Rewmi Partisi lideri ve eski Başbakan Idrissa Seck, Büyük Parti lideri Malick Gakou ve de Rewmi Partisinden Thierno Bocoum'u gözaltına aldı.

Protestocuların parlamentoya ulaşmasını engellemek için binanın bulunduğu Soweto Meydanı'na girişi güvenlik kordonuna alan askerler, bölgeye sadece gazeteci ve milletvekillerinin girmesine izin verdi.

Öte yandan muhalefeti destekleyenlerin başkent Dakar'ın birçok bölgesinde düzenlemek istediği protestolar polis engeliyle karşılaştı. Göstericilere izin vermeyen polis, grupları dağıtmak için biber gazı kullanırken olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ülkede tartışmalara neden olan hükümetin teklif ettiği değişikliğe göre, cumhurbaşkanı adayı olmak isteyenler Seçim Kuruluna başvurarak en az 7 bölgeden 65 bin kişinin imzasını toplamak zorunda.

Muhalefet, değişikliği demokrasiden geriye gidiş olarak görüyor, iktidar da kayıtlı yaklaşık 7 milyon seçmenden 65 bininin desteğini alamayan birinin ülkeyi temsil edemeyeceğini savunuyor.

Kaynak: AA / Güncel

Senegal Soweto Dakar Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

1 Ocak 2024 tatil mi? 1 Ocak resmi tatil mi, okul, iş yerleri, devlet kurumları açık mı? 3600 ek gösterge torba yasada var mı? Yeni torba yasada 2023 3600 ek gösterge var mı? Peros hangi ülkenin? Peros hangi ülkenin ürünü, markası? Peros markası hangi ülkeye ait? BİM Aktüel Ürünler Kataloğu 1 Aralık: Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? Süper Kupa neden Arabistan'da? 2023 Süper Kupa finali nerede oynanacak? TFF Süper Kupa açıklaması nedir? Süper Kupa ne zaman 2023, saat kaçta, nerede, hangi kanalda? Türkiye Süper Kupası ne zaman Fenerbahçe Galatasaray? Henry Kissinger kimdir? Henry Kissinger neden insanların ölümünden sorumlu tutuldu? Cannibal Holocaust (Yamyam) filmi neden yasaklandı, gerçek mi? Cannibal Holocaust Türkiye'de yasak mı, kaç ülkede yasaklandı? Malatya'da deprem mi oldu? Az önce Malatya'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 1 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? İSTANBUL BUGÜN (1 ARALIK) OKULLAR TATİL Mİ? İstanbul'da bugün ilkokul, ortaokul, lise okullar var mı, yok mu? 2023 1 Aralık okullar tatil mi? BUGÜN (1 ARALIK CUMA) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 1 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Dün gece deprem oldu mu? 1 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (1 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu?
title