Haberler

Oriol Bohigas'ın Sergileri Tekrar Açılıyor

Abone Ol

Ünlü İspanyol Mimar Oriol Bohigas'ın sergileri devam ediyor.

İspanyol mimarisinin en önemli isimlerinden biri olan Oriol Bohigas'ın "Kentte Ayak İzleri" ve "Kayıp Mimarlıklar" başlıklı sergileri 9 Ocak ve 25 Ocak tarihleri arasında Cervantes Enstitüsü ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi işbirliği ile tekrar açılıyor.

Bohigas 28 Kasım'da İstanbul Cervantes Enstitüsü ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin davetlisi olarak "Kent İçin Mimarlık" temasıyla bir konferans vermiş ve aynı sergiler 6 Aralık'a kadar ilgilisiyle buluşmuştu.

Bohigas'ın daha önce farklı ülkelerde de sergilenen "Kentte Ayak İzleri" ve "Kayıp Mimarlıklar" sergileri mimarlık dünyasının farklı konularına değiniyor. Sergilerde bir yandan mimarlığın kentte bıraktığı izler, diğer yandan ise farklı nedenlerden ötürü hayata geçirilememiş farklı projeler yer alıyor. Sergiler 9 Ocak'tan itibaren pazar günü hariç her gün 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Oriol Bohigas(Barselona,1925) mimarlık ve şehir planlama eğitimi aldı ve doktorasını tamamladı. Grup R'nin önderlerinden biridir (1953-1963). Josep Martorell (1951), David Mackay (1962), Oriol Capdevilla ve Francesc Gual (2000) ile birlikte çalışarak, MBM Mimarlar Grubu'nu kurdu. Barselona Mimarlık Teknik Yüksek Okulu müdürlüğü, Barselona'da belediye kültür müşavirliği yapmış olan Bohigas'a 1992'de Darmstadt Üniversitesi, 1995'te Menendez y Pelayo de Santander Üniversitesi ve Barselona Politeknik Üniversitesi, 2011'de de San Fernando Güzel Sanatlar Real Akademisi tarafından fahri profesör unvanı verildi. 2003-2011 yılları arasında Ateneu Barcelones başkanlığını da yürüten Bohigas birçok ödül ve madalyaya layık görüldü: Barselona Şehri Sanatsal Başarı Altın Madalyası (1986), Paris Mimarlık Akademisi Şehir Madalyası (1988), Sikkens Ödülü (Rotterdam, 1989), İspanya Mimarlar Üst Kurulu Mimarlık Altın Madalyası (Madrid, 1990), Katalonya Hükümeti tarafından verilen la Creu de Sant Jordi nişanı (1991), Sant Lluc Sanatçılar Birliği Altın Madalyası (2004), Narcis Monturiol Madalyası (2005), President Macia Madalyası (2006), Katalonya Resmi Mimarlar Okulu Altın Madalyası (2007), Milli Mimari Ödülü 2006 (2008), Katalonya Hükümeti Ulusal Kültür Ödülü (2011).

MBM mimarlık ofisiyle birlikte Barselona'nın birçok yerinde farklı konularda projeler üreten ve çok sayıda ödülün sahibi olan Bohigas'ın çalışmalarına örnek olarak Olimpia Villa ve Olimpik Liman verilebilir. Ulusal ve uluslararası platformda birçok gazete ve dergi için farklı konularda makaleler yazan Bohigas çok sayıda kitaba da imza atmıştır.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır? Çöp şiş dürüm tarifi! MasterChef Çöp şiş dürüm nasıl yapılır? Tavuk şiş dürüm tarifi! MasterChef Tavuk şiş dürüm nasıl yapılır? 5 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 5 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 5 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 5 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 5 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 5 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 5 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 5 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? MasterChef kaptanlık düellosu kim kazandı (Tahmin oyunu)? 4 Aralık (Sergen / Kıvanç) Eren – Hasan düello kim kazandı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title