Mimar Sinan'ın Eserlerine Özel Sertifikalı Rehberler - Haberler
Haberi Paylaş

Mimar Sinan'ın Eserlerine Özel Sertifikalı Rehberler

AA - Güncel
Mimar Sinan'ın Eserlerine Özel Sertifikalı Rehberler

İstanbul'da Mimar Sinan'ın eserleri, "Mimar Sinan ve Eserleri Uzmanlaşma Eğitim Programı" kapsamında tur rehberlerine gezdirildi.

İstanbul'da Mimar Sinan'ın eserleri, "Mimar Sinan ve Eserleri Uzmanlaşma Eğitim Programı" kapsamında tur rehberlerine gezdirildi.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nun (TURİNG) öncülüğünde, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İstanbul Rehberler Odası (İRO) işbirliğiyle hayata geçirilen, "Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan Projesi"  kapsamında 80 rehber, Mimar Sinan'ın eserlerini incelemeye başladı.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hazırlanan projenin Türkiye'nin kendi değerlerini bir kültür turizmi ürünü haline getirme projesi olduğunu söyledi.

Bilgili, Mimar Sinan eserlerinden bir seçki yapıp bunu bir rota ile pazarlanabilir bir kültür turizmi haline getirmeye çalışacaklarını belirterek, "Bunun için çalışıyoruz. Bu nedenle her aşamasına çok dikkat ediyoruz. Çünkü yaptığımız iş büyük ustaya ilişkin bir proje, dolayısıyla işimizin de ustalık içermesi gerekiyor" diye konuştu.

Bilgili, 15 gün süren teorik eğitimlerin bittiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"80 rehber arkadaşımız 15 gün boyunca Mimar Sinan'ın değişik boyutlarıyla ilgili en usta hocalardan dersler aldılar. Bugün itibarıyla alana çıktılar ve Edirnekapı'daki Mihrimah Sultan Camisi'nden Prof. Dr. Suphi Saatçi hocamızın anlatımıyla pratik eğitim başladı. Hazırladığımız güzergah bir hafta sürecek. Şehzadebaşı'ndan başlıyoruz daha sonra Beşiktaş Tophane ve Üsküdar'daki eserlerini dolaştıracağız. Çarşamba günü Edirne'ye gidiyoruz. Arkadaşlarımız Edirne'yi dinleyecek tam gün. Orada ustalık eserimiz var. Tabii ki Süleymaniye de var."

Son olarak Moğlova kemerleri üzerine tam günlük bir gezi olacağını dile getiren Bilgili, şöyle devam etti:

"Arkadaşlarımız Mimar Sinan'ın su yolu üzerine eserlerini gezecek. Böylece uygulamalı olarak arkadaşlarımız Mimar Sinan uzmanı olacaklar daha sonra bir sınava tabi tutacağız ve sınavda başarılı oldukları takdirde Mimar Sinan konusunda sertifikalı rehberi olacak. Bu arkadaşlarımız sertifikalarını aldıktan sonra Mimar Sinan eserlerine özel turlar düzenleyebilecekler."

Bilgili ayrıca, önümüzdeki süreçte dünyadaki sayılı mimarları Türkiye'ye çağırarak belirlenecek rotayı onlarla birlikte gezeceklerini ve bu rota ile ilgili hazırlanan bir tanıtım filmini de söz konusu mimarlara izleteceklerini sözlerine ekledi.

AA / Güncel

Ahmet Emre Bilgili İstanbul Türkiye Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title