Milli Güvenlik Kurulu toplantısı başladı! Masada sınır ötesi operasyon dahil 4 kritik konu var - Haberler
Haberi Paylaş

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı başladı! Masada sınır ötesi operasyon dahil 4 kritik konu var

Haberler.com - Mesut Şahin - Güncel
 - Güncelleme:

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında başladı. Toplantıda İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği, Rusya-Ukrayna savaşı, Yunanistan'ın yürüttüğü silahlanma faaliyetleri, sınır ötesi operasyonlar gibi önemli başlıklar masaya yatırılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu'nu (MGK) topladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, basına kapalı gerçekleşiyor. Masada önemli konu başlıkları yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan yılın üçüncü MGK Toplantısı'nda, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvuruları kapsamında Türkiye'nin ortaya koyduğu tavır ve bu ülkelerin NATO üyeliği için öne sürdüğü kriterler gündemde olacak.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın da ele alınması beklenen toplantıda, Türkiye'nin barış için yürüttüğü çalışmalar, ara buluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri ile insani yardım ve kalıcı ateşkes konularının görüşüleceği tahmin ediliyor.

Toplantıda ele alınacak bir diğer önemli konunun Yunanistan'ın yürüttüğü silahlanma faaliyetleri olması bekleniyor. Bu kapsamda Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin değerlendirileceği toplantıda, Türkiye ve KKTC'nin Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunmasına yönelik çalışmaların masada olması planlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Irak'ın kuzeyinde bulunan terörist hedeflere düzenlenen Pençe-Kilit Operasyonu ile sınır güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlerin de toplantıda ele alınacak önemli başlıklar arasında yer alması bekleniyor. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonların toplantıda görüşülmesi öngörülüyor. Bu çerçevede güney sınırlarında güvenli bölge oluşturulması kapsamında yürütülen çalışmaların da görüşüleceği toplantıda, sınır ötesi yeni operasyonların masaya yatırılması bekleniyor.

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan Güncel Haberler

title