Haberi Paylaş
İstanbul'da 'Erbain Töreni'

İstanbul'da "Erbain Töreni"

Güncel Haberler

İstanbul'da, Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin Kerbela'da katledilişlerinin 40. gününün 1378. yılı dolayısıyla "Erbain töreni" gerçekleştirildi.

İstanbul'da, Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin Kerbela'da katledilişlerinin 40. gününün 1378. yılı dolayısıyla "Erbain töreni" gerçekleştirildi.

Kadın, erkek ve çocuklardan oluşan kalabalık bir grup, Küçükçekmece'deki Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'ne çıkan Fatih Caddesi'nde yürüdü. Gruptakiler, zaman zaman okunan mersiyelerle sinelerini dövdü.

Yoğun güvenlik önlemleri altında Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'ne giren grup, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okumasının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetini dinledi.

Dünya Caferi Alimler Birliği (CABİR) Başkanı Hasan Karabulut, yaptığı konuşmada, "Erbain"in, şehide veya ölene "40 tutma" olduğunu anlatarak, "İslam kültüründe ve İslam dininde hiçbir peygambere, hiçbir imama, hiçbir veliye böyle bir gündemin, böyle bir hadisenin olması söylenmemiştir. Erbain sadece ve sadece şehitlerin efendisi olan, cennet ehlinin efendisi olan Hazreti İmam Hüseyin için beyan edilmişti. 'Hüseyin'e erbain tutun' sözü, Peygamber efendimizin emridir." diye konuştu.

Erbainin en önemli mesajının inanç uğrunda, Allah yolunda sabit, dik duruş olduğunu vurgulayan Karabulut, Müslüman'ın sadece secdede eğileceğini söyledi.

Karabulut, hadisler ve ayetlerden de örnekler vererek, "Peygamberimiz buyurmuş, 'Hüseyin bendendir, ben Hüseyin'denim. Benim sünnetim, benim yolum, benim getirdiğim şeriat Hüseyin'le devam edecektir.' Bugün anlıyoruz bu sözün anlamını. Bütün beşeriyet Hüseyin'in bayrağı altında insani değerlere, ahlaki değerlere yürümektedir ve koşmaktadır." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından törende temsili olarak Kerbela olayı canlandırıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Hüseyin Bin Ali Hz. Hüseyin Hz.Muhammed İstanbul Politika Güncel Haberler

title