Haberler

İstanbul'da kaçak göçmenlere evlerini kiralayanlara operasyon

Güncel Haberler

İstanbul'da kaçak göçmen evlerine yönelik yürütülen düzenlenen operasyonda farklı uyruklarda 37 kişi yakalandı. Göçmenler yasal işlemler için geri gönderme merkezlerine teslim edilirken, onları evlerinde barındırarak haksız kazanç elde eden 3 ev sahibine de toplam 212 bin 380 lira idari para cezası kesildi.

Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü görevlilerince kent genelinde konutlarını Türkiye'de kaçak durumda bulunan yabancı uyruklu kişilere kiralayan ev sahiplerine yönelik operasyon gerçekleştirildi.

37 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI

Kaçak göçmen evlerine yönelik yürütülen çalışmalarda Zeytinburnu ilçesinde 7 farklı adres tespit edildi. Koğuş şeklinde ranza sisteminin kurulduğu adreslere 2 Haziran'da operasyon düzenlendi. Yapılan aramalarda, evlerde barındırılan, farklı uyruklarda 37 kaçak göçmen yakalanarak haklarında gerekli yasal işlemlerin yapılabilmesi için geri gönderme merkezine teslim edildi.

3 EV SAHİBİ GÖZALTINA ALINDI

Yapılan araştırmalar sonucu S.K., S.A. ve İ.U. isimli kişilerin evlerinde kaçak göçmenleri barındırdığı ve bu şekilde haksız kazanç sağladığı tespit edildi. Yapılan operasyonla söz konusu ev sahipleri de yakalanarak gözaltına alındı. 3 ev sahibine, barındırdıkları kaçak göçmen başına 5 bin 740 lira olmak üzere toplamda 212 bin 380 lira idari para cezası uygulandı. 'Göçmen kaçakçılığı' suçlamasıyla da adli makamlara sevk edilen 3 şüpheli serbest bırakıldı.

Kaynak: ANKA / Güncel

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstanbul Göçmen Güncel Haberler

title