Haberler

İstanbul Çevre ve Şehircilik Yarışması"

Abone Ol

Öğrencilerde çevre bilincini oluşturmayı ve onların çevreye karşı duyarlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamayı amaçlayan "Okullarda Çevre ve Eğitim Uygulama Projesi" (ÇEP) kapsamında düzenlenen "İstanbul Çevre ve Şehircilik Yarışması"nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Öğrencilerde çevre bilincini oluşturmayı ve onların çevreye karşı duyarlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamayı amaçlayan "Okullarda Çevre ve Eğitim Uygulama Projesi" (ÇEP) kapsamında düzenlenen "İstanbul Çevre ve Şehircilik Yarışması"nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

İstanbul Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, İstanbul'un bir medeniyet ve kültür merkezi olarak tarihin her döneminde dikkat çeken, birçok medeniyetin farklı şehircilik örneklerinin izlerini taşıyan, mutlaka korumak ve yarınlara ulaştırmak gereken bir emanet olduğunu söyledi.

Sürdürülebilir bir hayat ilkesi kapsamında Türkiye'de doğal varlıklar, çevre değerleri, çevre ve insan sağlığı, yeşil alanların arttırılması, kamuoyunun bilgilendirilmesi, çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde çevre bilincinin ve duyarlılığının arttırılması, eşsiz kültürel ve doğal mirasın korunması, iklim değişikliği ile mücadele, korunan alanların etkin yönetimi konularında ciddi çalışmalar yapıldığını vurgulayan Cevheroğlu, "Çevreye topluma karşı görevlerinin bilincinde olmak, gelecek kuşaklara yaşanabilir dünya bırakmak herkesin amacı olmalıdır. Bugün burada çocuklarımızı ve onların yaptıkları eserleri görünce inanın geleceğin güzel olacağına inancım daha da arttı." dedi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Ömür Özdil de çocuklara yönelik konuşmasında şunları kaydetti:

"Sevgili çocuklarımız ve gençlerimiz, sizlerin güzel dünyanızda çevre sorunlarına izin vermemek, doğanın kaynaklarını tüketmemek, geleceğinize sağlıklı bir yaşam ortamı bırakmak adına tüm gayretlerimizle çalışıyoruz. Çünkü siz geleceği, hayatın, varlığın, yaşama sevincini ve güvenini simgeliyorsunuz. Doğanın bir parçası olduğumuzu bilmek, onula uyumlu ve onu tahrip etmeden yaşamak hepimiz için ciddi bir zorunluluk. Ayrıca korumak, kirletmemek ve yaşatmak için de sorumluluk almak, araştırmalar yapmak ve çözüm önerileri sunmak hepimizin görevi."

Konuşmaların ardından, İstanbul genelinde devlet ve özel okulların katıldığı ilkokullarda "Atıklar ve geri dönüşüm" konulu resim, ortaokullarda "yaşanabilir çevre" konulu karikatür, liselerde ise "İstanbul'un Çevresi" konulu fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Yarışmada birincilere dizüstü bilgisayar, ikincilere bisiklet, üçüncülere fotoğraf makinesi hediye edildi. Bazı eserler ise mansiyona layık görüldü.

Ödül töreninde ayrıca Kadıköy Faik Reşit Unat Ortaokulu Çevreye Saygı Korosu çevre ile ilgili eserlerden oluşan mini konser verirken, kukla dinozor gösterisi de çocuklar tarafından ilgiyle izlendi.

Kaynak: AA / Güncel

Serdar Cevheroğlu Bağlarbaşı İstanbul Türkiye Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Ruffles hangi ülkenin markası, kimin malı? Nelsson pozisyonu penaltı mı, el var mı? Hakem yorumları ne? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 8-9 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Heimlich manevrası nedir, nasıl yapılır? Heimlich manevrası nasıl uygulanır? 10 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 10 Aralık Pazar burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? Muharrem İnce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday mı olacak? Gül hastalığı nedir? Gül hastalığı belirtileri nelerdir? Gül hastalığı tedavisi nasıl? Galatasaray - Adana Demirspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray - Adana Demirspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! Zaha sakat mı? Zaha Adana Demirspor maçında yok mu? Afra Saraçoğlu diziden ayrılıyor mu, Yalı Çapkını Afra Saraçoğlu ayrılacak mı? Yarın okullar tatil mi? 9 Aralık Cumartesi MEB okullar tatil mi? Galatasaray - Adana Demirspor maçı 11'leri belli oldu mu, açıklandı mı? 11'de kimler var? Bein Sports CANLI izle! (GALATASARAY-ADANA DEMİRSPOR) Bein Sports kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! 8 Aralık GÜNÜN MAÇLARI Galatasaray - Adana Demirspor maçı CANLI izle! Galatasaray - Adana Demirspor maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Antalya su kesintisi listesi! Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
title