Haberler

Hollywood'u Rahatlatan Terapi

Güncel Haberler

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa; Madonna, Demi Moore, Britney Spears gibi dünya starlarının da yaptırdığı holistik (holistic) terapiyle ilgili detayları sizler için yazdı.


Ruhsal sıkıntılara holistik terapi

Günümüzde bilimin çok hızlı ilerlemesinin yanında tamamlayıcı, holistik, alternatif ve geleneksel tekniklerde bir o kadar gündeme taşınıyor. Özellikle kişinin içsel dünyasına hitap eden ve koruyucu olarak kullanılan bu teknikler bilimin çözümsüz kaldığı noktalarda da hastalıkların tedavisinde kullanılabiliyor.

HOLİSTİK TERAPİ NEDİR?

Holistik terapi psikosenteze dayanır. Bu tedavi şekli hastanın fiziksel, mental, duygusallığını tam bir bütün olarak ele alır. Holistik terapi sinir, endişe, stres ve diğer duygusal olaylardan oluşan psikolojik ve duygusal olaylardan kaynaklanan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlar. Fakat bu tedavi şekli geleneksel tedavi şeklinden biraz farklıdır. Holistik terapi belli konulardan oluşan düşünce ve sadece davranışlara odaklanmaz. Aynı zamanda insan ilişkilerinin dünyalarıyla nasıl bağdaştırdıklarına da önem verir, his ve düşüncelere de odaklanır.

METODLAR: PSİKOSENTEZ VE İÇSEL GELİŞİM

Bu tedavi içerisinde kullanılan stratejiler kişinin ilgi ve isteklerine göre çeşitlilik gösterir. Bu kişisel iç yolculukta, kişinin kendisini tanımasını amaçlar ve iç yolculuklarında kişileri yönlendirir. Psiko sentez kişinin duygusal varlığını açığa vurur ve sonrasında hayattaki amaçlarını anlamalarını sağlar. Böylelikle kişi daha fazla uyumlu ve yaratı olur.

HOLİSTİK, ÖNLEYİCİ BİR TERAPİ OLABİLİR Mİ?

Holistik psikoterapi kişinin kendisinde oluşabilecek semptomları erkenden, tüm vücutlarını sarmadan farkına varmalarını sağlar. Bu yöntem çiftlerde, kişilerde ve ailelerde semptomatik davranışları ve duyguların sebebini ortaya çıkarmada da faydalıdır. Kişiler kendilerini tanır ve kendi kendilerini tedavi etmeyi bile öğrenirler. Böylelikle bundan sonra karşılarına çıkabilecek herhangi bir problemde daha sağlıklı ve yararlı yollarla kendilerini zor ve problemli süreçlerden kurtarabilirler.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Britney Spears Demi Moore Hollywood Madonna Güncel Haberler

title