Geleceğe İşbaşı Projesi" - Haberler
Haberi Paylaş

Geleceğe İşbaşı Projesi"

AA - Güncel
Geleceğe İşbaşı Projesi'

İSTANBUL (AA - Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından geliştirilen ve genç kızların mesleki eğitim alarak istihdamının sağlanmasını amaçlayan "Geleceğe İşbaşı Projesi" şubatta başlayacak.

İSTANBUL (AA - Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından geliştirilen ve genç kızların mesleki eğitim alarak istihdamının sağlanmasını amaçlayan "Geleceğe İşbaşı Projesi" şubatta başlayacak.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında, 18 yaş sonrasında çocuk gençlik merkezlerinden (ÇOGEM) herhangi bir mesleki eğitim almadan ayrılmak durumunda kalan genç kızların istihdam edilmesi, psikososyal destek sağlanması ve meslek atölyelerinde rehabilitasyon hizmetleri çerçevesinde eğitimler verilerek toplumsal hayata kazandırılmaları amaçlanıyor.

KADEM, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğünün ortaklaşa gerçekleştireceği proje kapsamında, Türkiye'nin ekonomik, sosyal ve siyasal gelişimi için geleceği yakalayabilecek yetenekli, girişimci, nitelikli ve toplumsal değerleri muhafaza edebilen kadınların yetiştirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında 30 genç kızın çalışabilecekleri branşlar, anket yapılarak tespit edildi. Kızlara alanında uzman kişiler tarafından meslek eğitimleri, sosyal ve psikolojik destek verilecek. Moda tasarımı, turizm-otelcilik ve çocuk gelişimi eğitimleri sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alacak kursiyerlere, İstanbul Ticaret Odası, Titanic Otel ve Hasgül Tekstil işbirliği ile staj ve istihdam imkanı sağlanacak.

Şubatta başlayacak proje kapsamında, ayrıca KADEM İş Dünyası ve Ekonomi Komisyonu gönüllüsü girişimci ve başarılı kadınlar ile eğitim alanlar bir araya getirecek.

"Geleceğe İşbaşı Projesi"nin 12 ayda tamamlanması öngörülüyor. Projenin başarılı olması durumunda cezaevleri ve mülteci kamplarında kalan dezavantajlı kadın grupları için de uygulanması planlanıyor.

AA / Güncel

Türkiye Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title