Haberler

Denizkurdu-1/2024 Tatbikatı Basın Safhası Tamamlandı

Güncelleme:

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de fiili ve atışlı olarak icra edilen Denizkurdu-1/2024 Tatbikatının basın safhası yapıldı. Tatbikat kapsamında Deniz Kuvvetleri bağlısı komutanlıkların harekatı, sevk ve idare etkinliğinin değerlendirilmesi karargah personeli ve tatbikata katılan unsurların çok tehditli ortamda muhakeme, öngörü ve karar verme yeteneklerinin geliştirilmesi, diğer kuvvet komutanlıkları ve kamu kurumları ile müşterek çalışılabilirlik usullerinin denenmesi hedefleniyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de fiili ve atışlı olarak icra edilen Denizkurdu-1/2024 Tatbikatının basın safhası yapıldı.

Tatbikat kapsamında Deniz Kuvvetleri bağlısı komutanlıkların harekatı, sevk ve idare etkinliğinin değerlendirilmesi karargah personeli ve tatbikata katılan unsurların çok tehditli ortamda muhakeme, öngörü ve karar verme yeteneklerinin geliştirilmesi, diğer kuvvet komutanlıkları ve kamu kurumları ile müşterek çalışılabilirlik usullerinin denenmesi hedefleniyor.

Tatbikatın Doğu Akdeniz'i kapsayan kısmına katılan fırkateynler, hücumbotlar, denizaltılar, yardımcı sınıf gemiler, mayın gemileri, karakol gemileri Aksaz Limanı'ndan sabah erken saatlerinde hareket etti.

Doğu Akdeniz'de icra edilen tatbikatın basın gününde TCG Salihreis Fırkateyni'nde Donanma Harekat Başkanı Tuğamiral Kaan Türkkan brifing verdi.

Tatbikatta, liman çıkışından itibaren mayın karşı tedbirleri harekatı, amfibi harekat, denizaltı savunma harbi ve su üstü harbi ve temel deniz harekat nevilerini ve seyir gemicilik uygulamalarını kapsayan faaliyetler icra edildi.

İlk faaliyet olarak mayın karşı tedbirleri harekatı kapsamında TCG Akçay mayın avlama gemisi ve helikopterlerde bulunan su altı savunma timi, yüksek değerli birliğin mayın tehdidine karşı korunması senaryosuna istinaden taktik pençe harekatını gerçekleştirdi.

Bölgede tespit edilen mayınlar etkisiz hale getirilirken, harekat kapsamında hedef adaya yönelik ilk giriş harekatı iki safha halinde icra edildi.

İlk safhada amfibi harekata tehdit teşkil eden hedefler taarruz helikopterleri ve su altı taarruz botu tarafından yapılacak havadan ve denizden atışlar ile etkisiz hale getirildi.

Havadan sızma harekatı kapsamında su altı taarruz timi hedef adaya paraşütle iniş yaparken, ilk giriş harekatın ikinci safhasında ise amfibi hücum timleri ve amfibi deniz piyadeleri havadan ve denizden çıkarma plajına intikal ederek hedef ada sualtı taarruz komandoları ile koordineli olarak ele geçirildi.

Amfibi harekatın ardından denizaltı savunma harbi kapsamında DSH helikopterleri ile sonar daldırması yapılarak elde edilen temasın güvenlik seviyesi deniz karakol uçağından atılan sonoboy ve aksungur siha tarafından yapılan veri aktarımıyla yükseltildi.

Angajman kriterlerini karşılayan hedef, deniz karakol uçağı tarafından Rextorp talim torbidosu atışı icra edildi.

Denizaltı savunma harbi senaryosu satha gelmeye zorlanan denizaltıyı tanziren TCG Doğanay denizaltısının TCG Salihreis'in sancak bordası istikametinde satıh yapması ile tamamlandı.

Tatbikat kapsamında TCG Salihreis ve ada sınıfı korvetler arasında yakın manevralar icra edilerek denizde malzeme transferi yapıldı.

Tatbikat kapsamında SH-70 Seahawk helikopteri tarafından havadan satha temren güdümlü mermi atışı yapılırken, bir sonraki aşamada ise bahse konu hedef geminin imha edilmesi maksadıyla 4 hücumbot tarafından eş zamanlı su üstü atış gerçekleştirildi.

Daha sonra aynı hedefe süper kobra helikopterleri tarafından top atışları icra edildi.

Tatbikatta, hava savunma atışları, kara bombardımanı atışları, deniz hava vasıtalarından güdümlü mermi atışları (TEMREN, MAM-L) gerçekleştirildi.

Tatbikatın basın safhası 30 gemi, 4 denizaltı ve 15 hava aracının denizdeki resmi geçit töreni ile tamamlandı.

Tatbikatı, TCG Salihreis Fırkateyni'nden Donanma Komutanı Koramiral Kadir Yıldız, Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanı Tümamiral Mehmet Baybars Küçükatay, Harp Filosu Komutanı Tümamiral Hüseyin Tığlı, SAT Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Amfibi Görev Grup Komutanı Tuğamiral İbrahim Özdoğan, Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Savaş Eser, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Timur Yılmaz, Donanma Harekat Başkanı Tuğamiral Kaan Türkkan ile 24 ülkeden 28 ataşe de takip etti.

Kaynak: AA / Güncel

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Doğu Akdeniz Ege Denizi Karadeniz Akdeniz Ege Savunma Güncel Haberler

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Bakmadan Geçme

20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? Almanya Macaristan maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Almanya Macaristan maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Almanya Macaristan maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Almanya Macaristan maçı ne oldu? 19-20 Haziran Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı?
Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title