İdamları için el kaldıran Demirel, pişman olmuştu! Denizler, 48. ölüm yıl dönümünde anılıyor - Haberler
Haberi Paylaş
BBC

İdamları için el kaldıran Demirel, pişman olmuştu! Denizler, 48. ölüm yıl dönümünde anılıyor

BBC - Güncel
 - Güncelleme:

6 Mayıs 1972'de tutuklu bulundukları cezaevinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan; ölümlerinin 48. yılında sosyal medyadaki paylaşımlarla anılıyor. Demirel'in de dahil olduğu idama oy veren siyasetçiler, yıllar sonra bu karardan dolayı pişman olduklarını dile getirmişti.

Türkiye'nin yakın tarihine damga vuran ve 68 kuşağının önde gelen isimlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilmelerinin 48. yılında, sosyal medya paylaşımlarıyla anılıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de paylaşım yapan isimlerden biri oldu. TBMM'de idam kararının uygulanması için oy veren, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de içlerinde olduğu siyasetçiler, yıllar sonra bu karardan dolayı pişman olduklarını dile getirmişti.

Türkiye'de sağ ile sol gruplar arasındaki çatışmaların yoğunlaşmaya başladığı yıllarda Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu'nu (THKO) kuran üç genç; Ankara'da gerçekleştirdikleri banka soygunu nedeniyle "vur emri" ile aranmaya başlandı. Gezmiş ve Aslan, 12 Mart 1971'deki muhtıradan 4 gün sonra Sivas'ın Gemerek ilçesinde yakalanırken, bundan bir hafta sonra da İnan Kayseri'de yakalandı.

Yapılan yargılama sonucunda, eski haliyle Türkiye Cumhuriyeti "teşkilatı esasiye kanunun tamamını veya bir kısmını" ortadan kaldırma suçuna idam cezası öngören Türk Ceza Kanunu'nun 146. maddesi uyarınca suçlu bulundular. 27 Mayıs 1960'da askeri darbeyle yönetime el koyulmasından bir yıl sonra eski Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idam edilmesine gönderme yapılarak; idam kararı "3'e 3" bağırışları arasında TBMM tarafından da onaylandı. Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi tarafından yargılanan 68 kuşağının önde gelen isimleri 6 Mayıs 1972'de tutuklu bulundukları cezaevinde idam edildi.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan; idam edilmelerinin 48. yılında anılıyor

İlerleyen yıllarda o dönem idama onay veren siyasetçiler duydukları pişmanlıkları dile getirdi. Adalet Parti kökenli siyasetçilerden Nahit Menteşe, "Asker mutlaka idamlarını istiyordu. Deniz Gezmiş ve arkadaşları konusunda yanlış yaptık" dedi. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de yıllar sonra, "O günün şartları öyle icap ettiriyordu" sözlerini kullandı.

O dönem 25 yaşında olan Gezmiş ve Aslan ile 23 yaşındaki İnan, her yıl 6 Mayıs'ta farklı etkinliklerle anılıyor. 48. ölüm yıl dönümünü unutmayan sosyal medya kullanıcıları, Twitter'da Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan için #6Mayıs1972 ve #Üçfidanüçyürek etiketleriyle mesajlar paylaşılıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de sosyal medya üzerinden anma paylaşımı yaptı.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, 6 Mayıs 1972'de neden idam edildi?

BBC

Hüseyin İnan Deniz Gezmiş Yusuf Aslan İdam Cezası Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.
title