Çin ile Cezayir Arasında 490 Milyon Dolarlık Petrol Arama Sözleşmesi İmzalandı - Haberler
Haberi Paylaş

Çin ile Cezayir Arasında 490 Milyon Dolarlık Petrol Arama Sözleşmesi İmzalandı

Xinhua - Güncel
 - Güncelleme:
Çin ile Cezayir Arasında 490 Milyon Dolarlık Petrol Arama Sözleşmesi İmzalandı

CEZAYİR, 29 Mayıs (Xinhua) -- Çinli petrol şirketi Sinopec Denizaşırı Petrol ve Doğalgaz Limited Şirketi (SOOGL) ile Cezayir'in petrol devi Sonatrach arasında Cumartesi günü Cezayir'in başkenti Cezayir'de 490 milyon ABD dolarlık bir anlaşma imzalandı.

CEZAYİR, 29 Mayıs (Xinhua) -- Çinli petrol şirketi Sinopec Denizaşırı Petrol ve Doğalgaz Limited Şirketi (SOOGL) ile Cezayir'in petrol devi Sonatrach arasında Cumartesi günü Cezayir'in başkenti Cezayir'de 490 milyon ABD dolarlık bir anlaşma imzalandı. Anlaşma başkentin yaklaşık 1.500 km güneydoğusundaki Zarzaitine sahasında petrol ve doğalgaz aramasını içeriyor. İki şirket tarafından yapılan ortak basın açıklamasına göre, SOOGL ve Sonatrach yeni kuyuların açılması, mevcut kuyuların yenilenmesi, petrol tesislerinin onarılması ve karbon emisyonlarının azaltılmasıyla ilgili işbirliğinde bulunacak. Anlaşma kapsamında 95 milyon varil petrol üretilmesi bekleniyor.

İmza törenine katılan Cezayir Enerji ve Maden Bakanı Muhammed Arkab, Sinopec'i Sonatrach'ın kilit önemdeki ortağı olarak niteledi. Arkab, "Çinli ortağımız tecrübeye sahip... Daha fazla petrol ve doğalgaz aramak, keşfetmek ve sonucunda orta ve uzun vadede ulusal enerji güvenliğine ulaşmada (Cezayir'e yardım ederek) riskleri ve maliyetleri paylaşırken kazan-kazan temeline dayalı bir sözleşmede (Sonatrach ile) birlikte çalışmaya devam edecek" dedi. Sonatrach CEO'su Tevfik Hakkar, şirketin petrol ihracatını yükseltmek ve artan yerel talebi karşılamak amacıyla petrol ve doğalgaz arama kapasitesini genişletmeyi hedeflediğini ifade etti. Sonatrach, gelecek beş yılda petrol arama, üretim ve rafinaj ile doğalgaz arama ve çıkarma için 40 milyar ABD doları değerinde yatırım bütçesi ayırdı.

Xinhua / Güncel

Doğalgaz Sinopec Cezayir Petrol Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Xinhua tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Xinhua tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Xinhua kurumudur.
title