Haberler

Çankırılı Çiftçilerin Kuraklık Zararı Talebi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, çoğu çiftçinin şu anda borçlarını ödeyemez hale geldiğini ifade ederek, "Alacaklı bankalarca takibe alınmış, icra aşamasına gelinmiştir.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, çoğu çiftçinin şu anda borçlarını ödeyemez hale geldiğini ifade ederek, "Alacaklı bankalarca takibe alınmış, icra aşamasına gelinmiştir." dedi.

Gamzeli, kentteki bir otelde muhtarlarla yaptığı toplantıda, çiftçilerin 2017 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadığını söyledi.

Bu sorunları üreticilerin temsilcisi olarak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne ileterek birlikte çalışma yaptıklarını anlatan Gamzeli, "Konuyla ilgili olarak muhtarlarımız tarafımızdan bilgilendirilerek kuraklığın, ilimizdeki bilançosu rapor haline alınmıştır. Çoğu çiftçimiz şu anda borçlarını ödeyemez hale geldikleri için, alacaklı bankalarca takibe alınmış, icra aşamasına gelinmiştir." diye konuştu.

Gamzeli, çiftçi borçlarının ivedilikle faizsiz ve düşük faizli ertelenmesi ve eski borçlarının da en az 5 yıla yayılarak faizsiz olarak yapılandırılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çiftçilerin sıfır veya düşük faizli kredi kullandırılmasına yönelik uygulamanın büyük önem arz ettiğine dikkati çeken Gamzeli, şöyle devam etti:

"Bankaların kredi için çiftçilerimizden talep ettiği komisyon, ipotek, hayat sigortası, tarım sigortası ve diğer masraflar üyelerimiz tarafından şikayet konusu olmaktadır. Bankaların bu uygulamaları masaya yatırılarak yeni düzenlemeler yapılmalıdır."

TARSİM tarafından açıklanan verim ortalamasını kabul etmediklerini aktaran Gamzeli, şunları kaydetti:

"Bu yıl TARSİM bölgemizde olan kuraklığı görmezden gelerek Çankırı için verim ortalamasını 348 kilogram gibi afaki bir rakam açıklamıştır. Bizler en verimli yıllarda bu rakamlara ulaşabildik. 2017 yılı TMO'nun alımına, borsadaki işlem hacmine, meteoroloji yağış oranlarına bakıldığında Çankırı çiftçisinin ne kadar zor bir yıl geçirdiğini görebiliriz.

100-150 kilogram alınan ve hatta birçok köyümüzde biçer giremeyen arazilere 348 kilogram verimi açıklamak kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Ekimden biçime kadar biz çiftçilerle beraber olan, yanımızda olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün verilerini dahi dikkate almayan TARSİM ne yapmaya çalışmaktadır? Buradan TARSİM yetkililerine sesleniyorum. İvedi olarak bilerek veya bilmeyerek yapılan bu yanlışlıktan dönülmeli, sigorta yaptıran üreticilerimizin kuraklık zararları acilen ödenmelidir."

Kaynak: AA / Güncel

Çankırı Politika Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title