Haber : Başbakan Erdoğan: "Gazze" Saldırısı Bize de Yapılmış Bir Saygısızlıktır" - Haberler

Haberi Paylaş

Başbakan Erdoğan: "Gazze" Saldırısı Bize de Yapılmış Bir Saygısızlıktır"

Başbakan Erdoğan: 'Gazze' Saldırısı Bize de Yapılmış Bir Saygısızlıktır'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye Yönelik Yaptığı Saldırıları Kınadı ve "Bu Saldırı Bize Karşı da Yapılmış Bir Saygısızlıktır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, "Bu saldırı bize karşı da yapılmış bir saygısızlıktır. Biz, şu veya bu ülke değiliz. Her şeyden önce demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz. Barışı yaygınlaştırmak, onu egemen kılmak için gayret eden bir ülkeyiz. Biz, bu tür girişimler içinde bulunurken, öbür tarafta Filistin'de, zaten adeta bir açık hava hapishanesi içinde bulunan Gazze'deki insanlara karşı yapılan bu hareket, barışa indirilmiş bir darbedir" şeklinde değerlendirdi.

Erdoğan, TBMM'de gazetecilerin "İsrail'in, Gazze'ye yönelik hava saldırılarını" sorması üzerine; Dışişleri Bakanlığının, bu konuyla ilgili sert bir açıklama yapacağını ifade ederek, hava harekatını, tamamen orantısız bir güç kullanımı olarak gördüğünü söyledi.

-İSRAİL BAŞBAKANINI ARAMAYACAĞIM-

Erdoğan, yetkililerden aldığı bilgileri aktardıktan sonra, "Barış için bu kadar çaba sarf ettiğimiz bu dönemde, İsrail'in böyle bir yola tevessül etmesini, her şeyden önce barışa, barış teşebbüslerine indirilmiş bir darbe olarak görüyorum. Süratle bu yaklaşımın durdurulmasını, bundan vazgeçilmesini özellikle vurguluyorum. İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i aramayı düşünüyordum, ama iptal ettim. Aramayı düşünmüyorum İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları olunca aramaktan vazgeçtim" dedi.

Başbakan şöyle devam etti:

"Çünkü, bu bize karşı da yapılmış saygısızlıktır. Biz, şu veya bu ülke değiliz. Her şeyden önce demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz. Barışı yaygınlaştırmak, onu egemen kılmak için gayret eden bir ülkeyiz. Biz, bu tür girişimler içinde bulunurken, öbür tarafta Filistin'de, zaten adeta bir açık hava hapishanesi içinde bulunan Gazze'deki insanlara karşı yapılan bu hareket, barışa indirilmiş bir darbedir. İsrail'in buradaki yaklaşımını da bundan sonraki süreçte göreceğiz. Dünyaya, uluslararası camiaya bunu sürekli olarak duyurmaya, anlatmaya devam edeceğiz. Birleşmiş Milletleri de süratle burada göreve davet ediyorum. Arayacaksam, ilk etapta arayacağım kişi, şu anda, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun olacaktır." (ANKA)

(BK/ZG)

ANKA / Güncel

Haberler

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.
title