Haber : Balkan Romanlarından Ytb'ye Teşekkür Ziyareti - Haberler

Haberi Paylaş

Balkan Romanlarından Ytb'ye Teşekkür Ziyareti

Balkan Romanlarından Ytb'ye Teşekkür Ziyareti

Makedonya Devlet Bakanı Nezdet Mustafa'nın başkanlığını yaptığı Balkan Romanları Birliği (BAROM) heyeti, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına (YTB), Balkan Romanlarına yönelik faaliyetleri için teşekkür ziyaretinde bulundu.

Makedonya Devlet Bakanı Nezdet Mustafa'nın başkanlığını yaptığı Balkan Romanları Birliği (BAROM) heyeti, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına (YTB), Balkan Romanlarına yönelik faaliyetleri için teşekkür ziyaretinde bulundu.

Farklı Balkan ülkelerinden beş siyasetçinin yer aldığı BAROM heyeti, YTB Başkanı Kudret Bülbül ile Başkanlığın merkezinde bir araya geldi.

Ziyarette konuşan Makedonya Devlet Bakanı ve BAROM Başkanı Mustafa, Romanlara yönelik faaliyetlerin, Türkiye tarafından unutulmadıklarını gösterdiğini belirtti.

"Tüm Balkan ülkelerine, Türkiye'yi örnek gösteriyoruz"

Türkiye'den en üst düzeyde destek aldıklarını söyleyen Mustafa, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Mustafa, "Her yerde açıkça Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanının desteğiyle bu aktiviteleri yaptığımızı söylüyoruz. Tüm Balkan ülkelerine, Türkiye'yi örnek gösteriyoruz. Türkiye, Roman entegrasyonunun nasıl olması gerektiği konusunda örnek verilecek bir ülke" ifadesini kullandı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren YTB Başkanı Kudret Bülbül, YTB olarak Balkan Romanları ile birçok ortak çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyerek "Biz tabii ki Balkan Romanlarının kendilerine ve ülkelerine katkı sağlayacak çalışmalar yapmasından büyük mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.

Romanların, bulundukları coğrafyalarda önemli bir yere sahip olduğunu belirten Bülbül, Balkanlar için Romanların birer zenginlik ve farklılık olduğunu ifade etti.

Avrupa'da, Türklere ve Müslümanlara yönelik ırkçılığın gittikçe arttığını söyleyen Bülbül, "Dışlanmış bir birey ne ailesine ne kendisine ne de ülkesine katkı verebilir" diyerek dışlamanın doğuracağı olumsuz sonuçlara vurgu yaptı.

"Bizim tarihimiz, bize farklı toplumların, farklı kimliklerin, o toplumlar için birer zenginlik olduğunu gösteriyor" diyen Bülbül, Türkiye'nin, Türkiye'de yaşayan vatandaşları için istediğini Avrupa'daki Türkler için, Balkan toplumları ve Romanlar için de istediğini kaydetti.

AA / Güncel

Makedonya Türkiye Avrupa Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title