Haber : Ayasofya'daki mozaik ve freskler bir dakikada açılıp aynı sürede kapanan raylı sistem perde ile kapatılacak - Haberler

Haberi Paylaş

Ayasofya'daki mozaik ve freskler bir dakikada açılıp aynı sürede kapanan raylı sistem perde ile kapatılacak

 - Güncelleme:

Ayasofya'yla ilgili gündeme getirilen ışık teknolojisi ile perdeleme yönteminin fresk ve mozaiklere zarar vereceğinde anlaşan uzmanlar, 1 dakikada açılıp 1 dakikada kapanan elektronik raylı sistem perdede karar kıldı.

Ayasofya Müzesi'nin camiye dönüştürülerek yeniden ibadete açılması çalışmalarında sona yaklaşıldı. Yapının içindeki fresk ve mozaiklerin kapatılmasında kullanılacak ışık teknolojisinin bin yıllık eserlere zarar vereceğinde anlaşan uzmanlar, giriş katından görünen 6,5 metrelik Theotokos ve 7,5 metrelik Gabriel mozaikleri ile seraphim melekleri freskolarının sadece namaz vakitlerinde 1 dakikada açılıp 1 dakikada kapanan elektronik raylı perde sistem ile kapatılmasına karar verdi. Perdenin namaz vakitlerinde kumanda ile kapatılacağı ve namaz biter bitmez ziyaretçiler için açılacağı kaydedildi.

Çalışmalar sırasında hem uluslararası kamuoyuna sunulmak hem de UNESCO'ya teslim edilmek üzere, "Ayasofya'nın camiye dönüştürülürken herhangi bir zarar görmediğini anlatan" bir belgeselin hazırlandığı öğrenildi.

Doğu Roma döneminde imparatorların törenle taç giydikleri; bugünse müezzin mahfilinin önünde bulunan kendi türünün en önemli örneklerinden biri kabul edilen bin yıllık, "omphalion" döşeme mozaiğinin ise, cami için yere serilecek halının altında kalacağı belirtildi. Ayasofya'nın yer döşemesinin zarar görmemesi için halının altına önce iki kat keçe konulacağı kaydedildi. Camide kullanılacak halının rengi de turkuvaz olarak belirlendi.

Ayasofya'nın giriş kapısının üzerinde bulunan VI. Leon ve iç girişte yer alan sunu mozaikleri, galerilerdeki Deisis Kompozisyonu; Komnenoslar, Zoe, İmparator ve patrik mozaikleri ile papaz odalarındaki mozaiklere ise müdahalede bulunulmayacak. Dilek Sütunu da Ayasofya'nın içinde aynen korunmaya devam edecek.

Ayasofya'da 1993'te başlatılan restorasyon için kurulmuş iskelenin ise 24 Temmuz için bir perde ile kapatılacağı ve üzerinde hat sanatından örneklerin sergileneceği kaydedildi. Çalışmalar sırasında hem uluslararası kamuoyuna sunulmak hem de UNESCO'ya teslim edilmek üzere, "Ayasofya'nın camiye dönüştürülürken herhangi bir zarar görmediği; tüm eserlerin aynı şekilde muhafaza edildiğini anlatan" bir belgesel de hazırlanıyor.Ayasofya'da 24 Temmuz'da Cuma namazına gelenlere tek kullanımlık seccade ve maske dağıtılacak.

Haberler.com - Güncel

Fresk Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (59)

Ertuğrul:

Namazın sıhhatine engel olacak bir sey yoksa orada namaz kılınır.ayrıca Ayasofya fethin sembolüdür.ismide Fethiye camisidir.fatih sultan ayrıca içindeki mozaikleri sıvayarak korumuştur.avrupadaki kiliselerde o günkü kral günah diye hepsini tahrip ettirmiş.duymayanlara duyrulur

KARA KUYU:

hehehe. . . bu kadar cok bilmis yobazi bir den izleyip cok degerli bilgilerini paylasmak cok zevk veriyor. Adamlarin problemleri acaip, normal yaratilanin anlamasi cok zor. Bazilari yapinin ''esasi''ndan'' bahs ediyor binanin esasi bir kilise idi ve öylede birakilmaliydi, sanki islam dünyasi bir hiristiyan yapisindan baska ibadet yapmak icin yeri yokmus gibi. islam alemini sizin gibi yobazlar yüzünden her rezalette parmak ile gösterilir hale geldi bu olayda tam son noktasini koydu.

Gerçeği yansıt:

Anlaşılan sizin tarihden de ata yadigarından da hatta üstüne konuştuğunuz ayasofyadan da bi haber olduğunuzu söylemeliyiz.Ayasofya bir kiliseden çoook öte bir yer dir onlar için..Atamız camii ye çevirmiştir ve kıyamete kadar öyle kalacak

Tüm 59 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title