Haberler

Küçük Prens ve Telif Hakları

Abone Ol

Bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasını anlattığı Küçük Prens yine çok konuşulmakta. Avukat Kadir Kurtuluş konuyu Fikri Mülkiyet Hukuku esasınca şu şekilde değerlendirdi.

Aslında birer "çocuk" kitabı olarak yazılmış olsalar da "Alice Harikalar Diyarında", "Sineklerin Tanrısı" ve nihayet "Küçük Prens", "yaşsız" insanlara hitap eden ve pek çok felsefi sorunun irdelenmesinde referans olarak alınan eserler haline gelmişlerdir. Bu eserler arasında son zamanlarda gündemi tamamen meşgul eden eser ise elbette ki "Küçük Prens"tir. Bunun ardında ise eserin Fransız yazarı Antoine de Saint-Exupéry'nin ölümünün üzerinden yetmiş yıl geçmesi yatmaktadır.

Bilindiği gibi, bir eser üzerinde sahip olunan telif hakkı koruması eser sahibi yaşadığı sürece bakidir. Eser sahibinin ölmesi ile bu koruma devam eder ve ölüm tarihinden başlamak üzere yetmiş yıl boyunca yaşar. Bir başka anlatımla, bir eserin sahibinin ölüm tarihinden başlamak üzere yetmiş geçtikten sonra o eser üzerindeki telif hakkı koruma kalkanı kalkar ve eser kamunun mali haline gelir. Buraya kadar ifade ettiğimiz söz konusu bu koruma şekli, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 27.maddesinde düzenlenirken söz konusu sürenin nasıl hesaplanacağı aynı kanunun 26.maddesinde hükme bağlanmıştır. Buna göre, eser sahibinin ölümünden itibaren başlayan sürelerin hesabında, eser sahibinin öldüğü seneyi takip eden yılın ilk günü başlangıç tarihi sayılır ve bu tarihten itibaren yetmiş yıl geçmesi ile telif hakkı koruması sona erer.

Hemen yapılacak basit bir hesaplama ile 31 Temmuz 1944 yılında vefat eden Antoine de Saint-Exupéry'nin ölümünü takip eden 1 Ocak 1945 tarihinden başlamak üzere 1 Ocak 2015 yılına kadar "Küçük Prens" telif hakkı sahibi olmayan kişilerce yayımlanamazdı. Bu tarihten sonra ise dileyen herkes telif hakkı izni almaksızın eseri yayımlayabilme hakkına sahip hale gelmiştir.

Burada, önemle belirtmek gerekir ki söz konusu kullanım serbestisi eserin Fransızca aslından doğrudan yararlanmak şeklinde anlaşılmalıdır. Bir başka anlatımla eserin türevleri üzerinde sahip olunan telif haklarının korunması hususu yukarıda değindiğimiz hukuksal yararlanma halinin elbette ki dışındadır.

Telif hakkı korumasından sıyrılarak tüm insanlığın ortak malı haline gelmiş olan "Küçük Prens" nesilden nesile aktarılırken pek çok farklı okumanın da konusu olacaktır. Bu okumalar soncunda tekrar tekrar yazılacak olan eserin, her nesilde farklı tartışmalar odağında yeniden anlamlandırılacağı ise şüphesizdir.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Sineklerin Tanrısı Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Gönül Dağı 118. bölüm fragmanı izle! Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı izle! Resmi Gazete Atama Kararları! Bugünün (10 Aralık) kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Bursa'da Deprem mi oldu? Bursa'da nerede, kaç büyüklüğünde deprem oldu? PSG - Nantes maçı ne zaman? PSG - Nantes maçı hangi kanalda, saat kaçta? Açıköğretim sınavlarında kalem veriliyor mu 2023? Açıköğretim sınavlarında kalem, silgi, su, kalemtraş verilecek mi? AÖF sınavında kalem veriliyor mu? AÖF sınavında silgi, su, verilecek mi? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (9 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Saffet Sancaklı istifa mı etti? MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı neden istifa etti, sebebi ne? Yılbaşında okullar tatil mi? Yılbaşında okullar resmi tatil mi, değil mi? Yunan adaları 7 günlük kapı vizesi ne kadar, kaç TL? Yunan adaları kapı vizesi ücreti belli oldu mu? Süper Lig maçları nereden izlenir? Trendyol Süper Lig maçları hangi platformda yayınlanıyor? Keçiören Belediyesi hangi parti? Keçiören Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Keçiören Belediye başkanı kimdir? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı hangi kanalda, saat kaçta? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı ne zaman? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi kanalda, saat kaçta? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı ne zaman? Beşiktaş-Fenerbahçe maçı ilk 11'ler belli oldu mu? Beşiktaş-Fenerbahçe maçında kadroda kimler var?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title