"Abide-i Aşk" Oyunu, Şişlililer ile Buluştu - Haberler
Haberi Paylaş

"Abide-i Aşk" Oyunu, Şişlililer ile Buluştu

Bültenler - Güncel
'Abide-i Aşk' Oyunu, Şişlililer ile Buluştu

Şişli Belediye Başkanı, Şişli Kent Kültür Merkezi'nde sahnelenen "Abide-i Aşk" oyununa, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile birlikte katıldı.

"Şişli Sanattır" sloganıyla kültür ve sanatı destekleyen politikalar üreten Şişli Belediyesi, 50. sanat yılında Dilek Türker'i ağırladı. Devlet Sanatçısı Dilek Türker, sahneye çıkışının 50., kurucusu olduğu Tiyatro Ayna'nın 25. yılını "Abide-i Aşk" oyunuyla Abide-i Hürriyet'in merkezi Şişli'de kutladı. Dilek Türker, Kuvay-i Milliye kadınlarından yola çıkarak hazırladığı "Abide-i Aşk" oyununda, tek başına bir kadın sanatçı olarak sahnede verdiği elli yıllık mücadelesini anlattı.

Nezihe Araz'ın "Kuvay-i Milliye Kadınları" oyunundan hareketle Ragıp Ertuğrul'un yazdığı "Abide-i Aşk", Dilek Türker'in 50. sanat yılı oyunu olarak Şişlili sanatseverler ile buluştu. Sanat buluşmasına, İstanbul'un kültür sanat yaşamının merkezi konumundaki Şişli Belediyesi ev sahipliği yaptı.

Darülbedayi'de Muhsin Ertuğrul'un yönlendirmesiyle başladığı tiyatro yaşamı boyunca Aziz Nesin'den Nezihe Meriç'e, Ataol Behramoğlu'ndan Rekin Teksoy'a, Nezihe Araz'dan Melisa Gürpınar'a pek çok değerli yazarın oyununu sahneye taşıyan Dilek Türker, "Abide-i Aşk" oyununda, Kara Fatma gibi, Halide Edip gibi, Asker Saime gibi, Zübeyde Hanım gibi Kuvay-i Milliye kadınlarını anarken, benzer bir ruhla yıllar boyunca hem Türkiye'de hem Almanya'da gerek sahne üzerinde gerekse sokakta sürdürdüğü mücadeleyi sanatseverler ile paylaştı.

Dilek Türker, 'bir barış projesi' olarak tasarladığı "Abide-i Aşk" ile, Kuvay-i Milliye bilincini, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin her zaman ve her satıhta yapılabileceğini hatırlatarak Cumhuriyet değerlerine sahip çıkma yönünde sanatseverlere çağrıda bulundu.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Abide-i Aşk oyunu hakkında görüşlerini, "Yönetim anlayışımızda 'Şişli Sanattır' sloganıyla kültür sanat alanını belediye hizmetlerimizin öncelikleri arasına aldık. Nezih Şişli halkının yaşamını sosyal etkinlerle zenginleştirmek üzere yoğun mesai harcıyoruz. Sayın Dilek Türker gibi sahnede 50. yılını kutlayan Cumhuriyet değerlerinin savunucusu bir sanatçının bu büyük sanat projesinde bir araya gelmenin, Sayın Türker'in Şişli halkıyla buluşmasına vesile olmamızın mutluluğunu yaşıyoruz" sözleriyle belirtti.

"Abide-i Aşk" oyunu, ilhamını ressam Ertuğrul Ateş'in bu oyun için özel olarak yaptığı tablodan alarak Ali Yalçıner'in tasarladığı dekorda, Nedim Otyam'ın Anadolu motiflerini evrensel boyuta taşıyan müzikleriyle Şişli Kent Kültür Merkezi'nde sahnelendi. "Abide-i Aşk" oyununa Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Öner, CHP Şişli İlçe Başkanı Veli Çellik, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, CHP il ve ilçe yönetiminden birçok isim ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Bültenler / Güncel

Muhsin Ertuğrul, İlker Başbuğ, Nezihe Araz, Şişli, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title