Haberler

ABD'nin Yapıyı Desteklediği Kanaati, Fetö'nün Dünyadaki Tasfiyesini Zorlaştırıyor"

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) bazı ülkelerde tasfiyesinde zorluk yaşandığını belirterek, "Bu yapının halen ABD tarafından desteklendiği kanaati, birçok yoksul ve ABD'ye bağlı ülkede örgütün...

SİNAN BALCIKOCA - Uludağ Üniversitesi (UÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) bazı ülkelerde tasfiyesinde zorluk yaşandığını belirterek, "Bu yapının halen ABD tarafından desteklendiği kanaati, birçok yoksul ve ABD'ye bağlı ülkede örgütün tasfiyesini zorlaştırıyor çünkü ABD ile karşı karşıya kalmak istemiyorlar." dedi.

Fakültenin Uluslararası Bölüm Başkanlığı görevini de yürüten Prof. Dr. Arı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FETÖ'nün baştan beri siyonist hareketle çalıştığını, tarz olarak da masonik bir yapıyı takip ettiğini söyledi.

Arı, FETÖ'nün siyasi ahlaka ve geleneklere uygun olmayan, gayrimeşru yöntemler kullanarak rakiplerini tasfiye etmeye çalıştığını dile getirerek, "Ciddi anlamda kripto yapı. Bu yapıyı diğer oluşumlardan ayıran temel özellik, kimliklerinin tespit edilemeyişidir. Bunlar, her yapı içinde kendilerini gizleyebiliyor. Bu yapının en önemli özelliği, sürekli kılık değiştirmesi ve farklı kimlikler içine kendini gizlemiş olması." diye konuştu.

"Zengin çocuklarını okutmayı tercih etmişler"

FETÖ'nün sadece Türkiye'de değil, uluslararası alanda da benzer faaliyetleri yürüttüğünü vurgulayan Arı, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 150-160 ülkede faaliyet gösteriyorlar. Gerçi 15 Temmuz sonrası bu sayı 150'nin altına düştü. O ülkelerde okulları aracılığıyla siyasetçilerini ve iş adamlarını kontrol etmeye çalıştıklarını görüyoruz. Yani gittikleri ülkelerde yoksul öğrencileri okutmaktan ziyade esas olarak zengin ve belirli siyasetçilerin çocuklarını okutmayı tercih etmişler. Böylece o ülkelerde de yapıyı ele geçirmeye odaklanmışlar. Günümüzde birçok ülkede bu yapıların tasfiye edilmesindeki direncin de temel nedeni budur çünkü o ülkelerdeki etkili siyasileri ve iş adamlarını ele geçirmiş olmaları nedeniyle bir direnç söz konusudur."

"ABD ile karşı karşıya kalmak istemiyorlar"

Arı, FETÖ'nün diğer ülkelerde tasfiye edilememesinin farklı nedenlerinin olduğuna da değinerek, "Bu yapının halen ABD tarafından desteklendiği kanaati, birçok yoksul ve ABD'ye bağlı ülkede örgütün tasfiyesini zorlaştırıyor çünkü ABD ile karşı karşıya kalmak istemiyorlar ama zaman içinde ABD'nin bu örgütten ümidini kesmeye başlamasıyla beraber bu sürecin hızlanacağını söyleyebiliriz." dedi.

"Bu örgüt, faaliyet yürüttüğü ülkeler için de tehlikelidir." diyen Arı, FETÖ'cülerin gittikleri ülkelerde lobicilik faaliyetleri yürüttüğünü ifade etti. Arı, şunları söyledi:

"Büyük bir iletişim ağına sahipler. Bu nedenle özellikle ABD ve Batı'da Türkiye aleyhtarlığı zaten kolay satın alınan bir şey. Arkasında bir de FETÖ yapılanması olunca Türkiye aleyhindeki kara propagandanın örgütlenmesinde çok zorluk çekmiyorlar. Zaten bugüne kadar değişik çevrelerdeki lobi faaliyetleri çerçevesinde elde ettikleri gücü bugün için Türkiye'ye karşı kullanıyorlar. Türkiye'ye karşı dünyada söz konusu olan kara propagandanın arkasında bu yapının olduğunu görüyoruz."

Arı, FETÖ'nün İslam'ı dönüştürme ve bozma hareketi olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Örgütün amacı, Batı'nın arzu ettiği, hafifletilmiş, içi boşaltılmış, Protestanlaştırılmış bir İslam anlayışını Türkiye ve dünyada hakim kılmaktır. Batı ile kavga etmeyen, İslam dünyasını Batı'nın emrine vermeyi amaçlayan bir harekettir. Yani Türkiye, İslam dünyasındaki etkisi dolayısıyla bu hareketin merkezinde yer alıyor çünkü Türkiye'yi dönüştürdüğünüz zaman İslam dünyasını dönüştürmeniz çok kolay. Bu, küresel düşünülmüş ve planlanmış bir hareket. Türkiye'deki dönüşümün eş zamanlı olarak diğer ülkelerdeki dönüşümle birlikte yürüyebilmesi için o hareketin aynı özellikleri taşıyacak şekilde devam ettiğini görüyoruz. Bu, hem siyasi hem de dini içeriği olan bir dönüştürmedir."

Kaynak: AA / Güncel

Amerika Birleşik Devletleri Uludağ Üniversitesi Tayyar Arı Türkiye Politika Güncel Haberler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Bakmadan Geçme

A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? İtalya-Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İtalya-Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Yalova Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yalova Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Uşak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Uşak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tunceli Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tunceli Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tokat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tokat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tekirdağ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tekirdağ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Yozgat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yozgat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Van Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Van Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title