Gökçeada'da Tohum Takas Şenliği

Gökçeada'da Tohum Takas Şenliği
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde düzenlenen tohum takas şenliği büyük ilgi gördü.

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde düzenlenen tohum takas şenliği büyük ilgi gördü.

Uluslararası Sakin Şehir ( Cittaslow) Belediyeler Birliği üyesi ve dünyanın 34'üncü ve Türkiye'nin 2'nci Yeryüzü Pazarı (Earth Market) olan Gökçeda'da yerel kaynakları ve geleneksel değerleri korumak ve çoğaltmak amacı ile düzenlenen etkinlikler sürüyor. Slow Food organizasyonu tarafından 'Tohum Takası Şenliği' düzenlendi. Yerel tohumların korunması ve çoğaltılması amacıyla düzenlenen etkinlikte Gökçeada'nın köylerinden gelen çiftçiler kendi ürettikleri yerel tohumları birbirleri ile takas ettiler. Organik tarım faaliyetlerinin yoğun olarak bulunduğu adada yerel tohumlara ilginin oldukça yoğun olduğu ve birçok kişinin tohum edindiği görüldü.

Yerel ürünlerin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması konusuna önem verdiklerini belirten Gökçeada Belediyesi Başkanı Ünal Çetin, "Çok özel bir coğrafya olan Gökçeada'nın yerel değerlerini korumak ve yaygınlaştırmak için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi. Ünal ayrıca dünyadaki ilk ve tek Cittaslow adası olan Gökçeada'da Slow Food tarafından onaylanan 'Earth Market' uygulamasıyla 'iyi, temiz, adil' sloganı çerçevesinde üretimden tüketime direkt bir yol oluştuğunu belirtti. Gökçeada Slow Food Konviviyumu lideri Yrd. Doç. Dr. Aytaç Altın ise Gökçeada Belediyesinin büyük desteği ile ilk defa yapılan bu etkinliğin adanın yerel değerlerinin gelecek nesillere bozulmadan aktarılabilmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Cittaslow ve Slow Food uygulamaları kapsamında yürütülen çalışmaların Gökçeada için bir fırsat oluşturduğunu belirten Altın, "Yerel tohumların çoğaltılması için daha kapsamlı çalışmalar yapacağız. İlk iş olarak Gökçeada Yerel Tohum Envanterini oluşturacağız" dedi. Gökçeada'da organik tarım çalışmalarının iyi sonuçlarının alınmaya başladığını ifade eden Altın, günümüzde Gökçeada'da 187 üreticinin 39 farklı meyve ve sebzenin üretimini başarılı olarak gerçekleştirdiğini, bunun yanında 54 üreticinin bal ve 27 üreticinin ise hayvancılık üretimini başarılı bir şekilde organik olarak yaptığını kaydetti. - ÇANAKKALE

Gökçeada'da Tohum Takas Şenliği
Gökçeada'da Tohum Takas Şenliği

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title